اطلاعات تماس

  • دفتر مركزی داماک – دبی - بزرگراه شيخ زايد بيزنس بی – داماک پارک تاورز
  • Persian@damacgroup.com
  • 00971505023238
مسجد البیدیا فجیره
2021 / 08 / 31

مسجد البیدیا فجیره

این مسجد به دلیل قرار گرفتن در منطقه البیدیا به عنوان “مسجد البیضا” نامگذاری شده است. البیدیه یک روستای بزرگ در امارت فجیره است که بخشی از چندین روستای دیگر در این منطقه از جمله الفای، الجبیل، حاقیل، طوی بن صعده، الحره و التله را تشکیل می دهد. تا همین اواخر، جمعیت این روستاها از مسجد البیضیه برای نماز جمعه استفاده می کردند.

مسجد البیدیه با داشتن چهار گنبد که اندازه آنها مساوی نیست، از دیگر مساجد قدیمی و مدرن متمایز می شود. هر گنبد از چندین گنبد تشکیل شده است که بر روی گنبدهای دیگر نصب شده اند، اولین گنبد پایه گنبد بزرگ را تشکیل می دهد. دومین گنبد کوچکتر به همراه سوم گنبد بسیار کوچکتر با گنبدی با سر کوچک تاج گذاری شده است. در مجموع، همه این گنبدها به یکدیگر نزدیک هستند.

هر چهار گنبد توسط یک ستون مرکزی، که پایه اصلی ساخت و ساز ساختمان است، پشتیبانی می شود. قله مرکزی و پایه های سقف آن چهار گنبد را در یک سیستم مهندسی منحصر به فرد حمل می کند.

ارتفاع محراب این مسج 180 سانتی متر و عرض 90 سانتی متر است؛ شامل پله هایی با سه درب است و به شکل مربع است.

دیوارها با کنده کاری های دندانه دار تزئینی تزئین شده اند، با دهانه هایی که به نور و هوا اجازه ورود می دهند و طاقچه هایی برای قرار دادن لامپ های روشن کننده تزئین شده است.

این مسجد در حیاط مستطیلی وسیع ساخته شده از سنگ جامد که ترکیبی از گل و یونجه است قرار دارد. ارتفاع دیوار آن از 1.5 متر تجاوز نمی کند.

مسجد با سقف متمایز است که با سایر مساجد شناخته شده واقع در ساحل با سقف های مسطح بر روی نخل و تنه درختان نصب شده است.

از تکنیک خاصی در پوشش سقف مسجد استفاده شد که به موجب آن سقف با ستون سنگی مرکزی گرد با شعاع 1.8 متر پشتیبانی می شود. سپس ارتفاع آن کوچکتر می شود تا به 0.42 متر می رسد، سپس بزرگتر می شود و دو مثلث ایجاد می کند تا گره های نوک تیز ایجاد شود. از طریق گره، می تواند مسجد را به دو قسمت تقسیم کند. هر قسمت به دو قسمت تقسیم می شود و در نتیجه این جداسازی چهار فاصله ایجاد می شود. در بالای هر فضا یک گنبد وجود دارد که با قسمت نیم دایره داخل گنبد به راحتی می توان متوجه آن شد، در حالی که سطح بیرونی مارپیچ به نظر می رسد.

چندین محوطه باستانی در نزدیکی مسجد البیدیا و اطراف آن وجود دارد. به دلیل نزدیکی شدید آنها به مسجد، آنها در نقشه های باستان شناسی با نام “مسجد باستان شناسی آل بیدیا” ثبت شده اند. این سایت ها شامل ویژگی های زیر است:

چهار برج مراقبت.

دیوارهای سنگی مربوط به بناهای قدیمی.

پی ها و دیوارهای باقیمانده از خانه های بزرگ تاریخی که یکی از آنها متعلق به یکی از شیخ ها است و دیگر خانه های کوچک.

سنگ نگاره ها و کنده کاری های باستان شناسی روی سنگ ها.

برای بازدید و دسترسی به شبکه های مجازی ما به لینک های زیر مراجعه نمایید.

صفحه رسمی تلگرام داماک

صفحه اینستاگرام داماک

پیام رسان واتساپ

کانال یوتویوب داماک

صفحه آپارات داماک گروپ

اپلیکیشن داماک

همچنین شما میتوانید از طریق اپلیکیشن داماک، از ویدئو های ما دیدن کنید.

داماک بزرگ ترین، برند ترین شرکت ساختمانی سازه در جهان است.

داماک پرشین بزرگ ترین رسانه تصویری داماک