اطلاعات تماس

خبر اختصاصی: ساخت و ساز قسمت پشتی برج B آیکون سیتی داماک

بازار مالی دبی، DAMAC Properties را در فهرستی  قرار داد که اخیراً ساخت اسکلت برج B را در پروژه عظیم برج‌های چهارگانه خود با نام  Aykon City به پایان رسانده است. سازنده آن در “هفته‌نامه ساخت و ساز” ضمن افشای جزئیات انحصاری در مورد ساخت پروژه، برنامه HSE و چگونگی استفاده از فناوری‌های مختلف برای کمک به سرعت بخشیدن کار در اجرای پروژه، اعلام کرد  که بیش از 60 درصد آن را تکمیل کرده است.

کار ساخت و ساز در برج B که در امتداد جاده شیخ زاید در بیزنس بی واقع شده، به دنبال سهولت در شرایط قرنطینه عمومی و محدودیت‌های تردد، از اوایل سال جاری شتاب گرفت.

Niall McLoughlin، نایب رئیس ارشد داماک به “هفته‌نامه ساخت و ساز” گفت: « در مدت قرنطینه عمومی، حرکت بین امارت‌ها محدود شد، به طوری که تا حدودی بر روند کار ما تأثیر گذاشت. بهر حال، اکنون که قرنطینه برداشته شده، اداره امور بسیار ساده‌تر شده است. شیوه‌های هوشمند بجا، به محافظت از کارگران ما در برابر شیوع گسترده در کارگاه‌های ما کمک کرده است.

ساخت اسکلت برج B که یک ساختمان 53 طبقه با 246 متر ارتفاع و 1218 واحد است، 100٪ کامل شده،. در حالی که 83 درصد آجرکاری و 64 درصد گچ‌کاری آن به پایان رسیده است. این سازنده اعلام کرد که 60 درصد کارهای مکانیکی، الکتریکی و لوله کشی(MEP) انجام شده است. علاوه بر این، کارهای بیرونی و آسانسور به ترتیب 50 و 40 درصد به اتمام رسیده است.

McLoughlin گفت که در مجموع برج B بیش از 60 درصد کامل شده است، در همین حال، کار ساخت برج C بیش از 50 درصد پیشرفت کرده است.

پیمانکار اصلی آیکون سیتی داماک، بخش خاورمیانه شرکت دولتی مهندسی ساختمان چین (CSCEC ME) است و شرکت  LACASA مشاور اصلی و مجری طرح است.

پیمانکار MEP برای برج B، شرکت M/s Nascon و برای برج C، شرکت M/s Conversion است. در همین حال، شرکت‌های M/s Marbeya، پیمانکاران تجهیزات و اثاثیه برای برج B و M/s UDC برای برج C است.

ایمنی کارگاه و رفاه کارگران

با وجود استقرار 3200 کارگر در محل پروژه آیکون سیتی، داماک تا حصول اطمینان کامل از اجرای اقدامات بهداشتی و ایمنی مطابق با مقررات COVID-19 در مورد فاصله‌گذاری اجتماعی، از هیچ اقدامی کوتاهی نمی‌کند.

از آنجا که  این سازنده “متعهد به شیوه‌های کار ایمن” است، تا به امروز 13 میلیون ساعت کار بدون آسیب در اتلاف وقت (LTI) در پروژه آیکون سیتی ثبت کرده است.

McLoughlin توضیح داد: « فاصله‌گذاری اجتماعی اعمال می‌شود. محلول ضدعفونی کننده دست در سراسر کارگاه پخش شده و مناطق استراحت بیشتری وجود دارد تا اطمینان حاصل شود که در زمان استراحت تداخل آمد و شد کمتری صورت می‌گیرد. کنترل دمای بدن افراد بطور روزانه در محل انجام می‌شود. هر فردی که علائم را نشان دهد، بلافاصله جدا شده و قرنطینه می‌شود و آزمایشات PCR روی آن کارگر و بیش از 300 کارگر دیگر که با وی در تماس بوده‌اند، برای اطمینان از عدم انتشار ویروس انجام می‌شود ».

برای اطمینان از رعایت فاصله اجتماعی، اتوبوس‌ها با 30 درصد از ظرفیت در حال فعالیت هستند و در نتیجه همه این اقدامات، ما به طور موثر توانسته‌ایم شیوع کووید -19 را در کارگاه‌های ساختمانی‌مان مهار کنیم ».

وی افزود: « ما همچنین آگاهی را در کارگاه ساختمانی از طریق آموزش‌های صوتی و تصویری، نشانه‌ها، و پوسترهای موجود در محل کارگاه که اهمیت نظافت و فاصله‌گذاری اجتماعی را به کارگران یادآوری می‌کنند، گسترش دادیم. ما مرتباً بازرسی از محل اقامت کارگران را انجام می‌دهیم تا اطمینان حاصل کنیم همه پروتکل‌های ایمنی و بهداشتی رعایت شده و پایبندی به آنها صورت می‌پذیرد ».

به منظور به حداقل رساندن خطر بروز حوادث در کارگاه، توری محافظ فلزی بر روی تمامی گذرگاه‌های ساختمانی و صفحات فلزی که از قبل با بتن ثابت شده، بکار رفته تا از خطرات احتمالی ناشی از سقوط در محل جلوگیری شود.

بر اساس بند دیگر دستورالعمل کلیدی HSE، قبل از شروع هر گونه فعالیتی، ارزیابی احتمال بروز خطر صورت می‌پذیرد.

فناوری مناسب

داماک همچنین به”هفته‌نامه ساخت و ساز” یادآوری کرد که فناوری چگونه به این پروژه عظیم و در ساخت و ساز در زمان همه گیری کمک کرده است.

از آنجا که در حال حاضر چندین تاور کرین (جرثقیل برج) در محل پروژه آیکون سیتی کار می کنند، داماک سیستم جلوگیری از برخورد اور کرین‌ها را برای جلوگیری از برخورد بین آنها  و سازه ها اتخاذ کرده است.

دیگر تاثیرات فناوری شامل سیستم دسترسی به کنترل تشخیص چهره، سیستم پخش صدا، سیستم آموزشی تصویر ویدئویی، آموزش کارگران مبتنی بر سیستم واقعیت مجازی (VR)، استفاده از کدهای پاسخ سریع (کد QR) می‌باشد

غرفه های واقعیت مجازی در کارگاه اضافه شد تا موقعیت‌های خطرناک زندگی واقعی را نشان دهد و آگاهی ایمنی در میان کارگران را افزایش دهد.

به گفته McLoughlin، این شرکت سازنده همچنین از برنامه سهمیه ایمنی (SQS) برای شناسایی و اطلاعات خطر در محل ساخت و ساز استفاده می کند.

یکی دیگر از اقدامات مرتبط با فناوری، چراغ یونی COVID-19، تبدیل جلسات حضوری به جلسات مجازی بود، جایی که هم مدیران و هم شرکاء در مورد مسائل مهم تجاری از طریق تماس‌های ویدئویی به تبادل نظر می‌پرداختند.