اطلاعات تماس

میدانیم که با توجه به عرضه بیش از تقاضای موجود در بازار، املاک داماک  برای احداث پروژه های جدید در امارات برنامه های راهبردی  خاص خود را دارد.

کی قرار است داماک از احداث پروژه های جدید خبر دهد؟ و آیا اصلا در حال حاضر پروژه جدیدی در دست احداث، طراحی یا برنامه هست؟

از سال ۲۰۱۹ که پدرم درمورد عرضه بیش از تقاضا در بازار هشدار داد، داماک همیشه از جمله عوامل تاثیر گذار در صنعت املاک بشمار می آید. آثار مخرب همه گیری بر همه صنایع، از جمله صنعت ملک و مستغلات مشکلات بسیاری به بار آورده است. بنابراین؛ بسیاری از توسعه دهندگان  ناچار  به ادغام یا تعلیق پروژه ها شدند.

مهار قیمت ها در پروژه های جدید املاک، نشانه مثبتی از تعادل  عرضه و تقاضا است که انتظار میرود بهبود قیمت ها را نیز در ادامه مسیر بهمراه داشته باشد.

در حال حاضر هیچ پروژه جدیدی در دست احداث نداریم و  تمرکز اصلی مان بر فروش پروژه های باقی مانده و صد البته تحویل به موقع پروژه های ممتاز داماک هیلز و آکویا به مشتریان است. البته در حال حاضر در حال تقویت روابطمان با مشتریان کنونی خود و ارائه بهترین خدمات ممکن به آن ها هستیم.

آیا داماک در حاضر برنامه ای برای احداث پروژه های جدید در عربستان صعودی دارد؟

پادشاهی عربستان تحت رهبری مقتدرانه شاه سلمان و ولیهعدی محمد بن سلمان، در حاضر در حال اعمال تغییرات اقتصادی و اجتماعی است. در طرح پیشنهادی اعمال تغییرات در اقتصاد غیر نفتی و جذب سرمایه از خارج از کشور، تمهیدات ویژه ای دیده شده است که در راس آن ها طرحSaudi Vision2030   مسیر ویژه ای رو به آینده است.

این طرح فراگیر که هدف آن کامیابی بلند مدت اقتصادی و اجتماعی است تا به کنون نیز نتایج مفیدی را برای کشور نشان داده است.

طی هدف گذاری های نشست اخیر G20 ، خالد الفالح وزیر سرمایه عربستان صعودی، گفت: در نیمه اول 2020 سرمایه گذاری خارجی در کشور در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۲٪ افزایش داشته است که  نشانه اعتماد سرمایه گذاران به بازار عربستان صعودی است.

عربستان صعودی پتانسیل بسیار بالایی دارد و داماک نیز دو پروژه تکمیل شده در آنجا دارد، اما در حال حاضر برنامه ای برای احداث پروژه جدیدی ندارد. در این باره حتما احتمالات را با در نظر گرفتن زمانبندی مناسب بررسی خواهیم کرد. مطمئنیم عربستان صعودی سال آینده بازار ایده آلی برای سرمایه گذاری دارد.

آیا داماک قصد توسعه ساخت ساز در شهر جدیدی را دارد؟ و در این صورت کجا؟

ما تیم های توسعه بسیاری در سراسر جهان داریم که در حال بررسی فرصت ها هستند. استراتژی داماک هدف گرفتن بازار های بین المللی و مشتری مدار است، جایی که حقوق مشتریان به رسمیت شناخته شود و مشتریان نیز از این بابت خشنود باشند.

آیا قبول دارید بهبود اخیر بازار ملک امارات، فرصت های توسعه بسیاری را در 5 سال آینده ایجاد خواهد کرد؟

بسیاری از گزارشات حاکی از خبر بهبود در بازار است که البته بنظر ما این یک پیشرفت بلند مدت با نمودارU  شکل است و تحقق آن ۱۲ الی ۲۴ ماه زمان می طلبد. کووید-۱۹ باعث جذابیت بیشتر ویلا ها شد، چرا که رعایت فاصله گذاری اجتماعی هنوز الزامی است و مالکیت فضای سرباز شخصی که در ویلا ها محقق شده است با این پروتکل ها سازگاری دارد. همین امر نیز سه ماه یک بار باعث افزایش معاملات فروش در دبی شد.

بنابراین؛ در عین حال که بعضی از ملک ها با کاهش فروش مواجه شدند، فروش دسته ای دیگر با رونق همراه بود.

همه ما در حال ایجاد سازگاری بیشتر با شرایط متغیر موجود هستیم و ما نیز در حال تلاش برای ظهور بهتر در عرصه دیجیتال و خلق عملکرد بهتر در شرایط کنونی بازار هستیم.

با وجود چالش های پیش رو در سال آینده، نقاط مثبتی مثل سخت کوشی نیز وجود دارند. ما اطمینان داریم با آغاز نمایشگاه 2020 دبی و همچنین اعمال قانون جدید مالکیت ۱۰۰٪ اتباع خارجی، شاهد افزایش چشم گیر فروش ملک و سرمایه گذاری خارجی خواهیم بود.

همچنین همراه با توزیع واکسن کووید-۱۹ شاهد رونق در بخش گردشگری و سفر خواهیم بود که البته همزمانی این دو اتفاق با افتتاح نمایشگاه 2020 دبی را میتوان به فال نیک گرفت.

توصیه ای برای مشاوران املاک، پیمانکاران و یا تامین کنندگانی که برای استفاده از فرصت های پیش رو در سال ۲۰۲۱، چشم امیدشان به توسعه دهندگان بزرگی همچون داماک است دارید؟

بنظر شیوع همه گیری نگرش و ترجیحات مشتری ها را دستخوش تغییر قرار داده. خیلی ها آمادگی شُک اقتصادی ناشی از همه گیری را نداشتند و خیلی ها هم مجبور شدند از فعالیت های اقتصادی پا پس بکشند و بخاطر بحران اقتصادی به صرفه جویی روی آورند.

بنظر من در آینده مردم در خرید ملک محتاطانه تر عمل خواهند کرد و باید به فکر ملک های قیمت مناسب برای کسانی بود که ترجیح میدهند همه سرمایه خود را ملک نخرند.

از نظر طراحی و ساخت نیز، بنظر من باید بجای فضاهای لوکس به فکر فضاهای بزرگ تر و کاربردی تر بود که با شرایط دورکاری و البته درس خواندن بچه ها از راه دور سازگارتر است.

علاوه بر این امروزه مردم ترجیح میدهند محیط سرباز شخصی خودشان را داشته باشند تا اینکه به مرکز شهر نزدیک باشند. تقاضای بالا برای خرید ویلا در سال گذشته این ادعا را به خوبی ثابت میکند.