اطلاعات تماس

شاهزاده محمد بن سلمان، برای ایجاد تنوع در اقتصاد غیر نفتی خود و جذب سرمایه خارجی در حال ایجاد با تغییرات اجتماعی و اقتصادی است. دولت تدابیر ماهرانه ای اندیشیده است که در بین آن ها، طرح Saudi Vision 2023 مسیری است بسوی آینده.

تمامی این دیدگاه های استراتژیک که برای ایجاد بهبود در اوضاع اقتصادی و اجتماعی کشور در نظر گرفته شده اند، نتایج فوق العاده ای را تا بحال از خود نشان داده اند.

در طول هدف گذاری G20 عربستان، وزیر سرمایه این کشور آقای خالد ال فلیح گفت: در نیمه اول سال 2020، سرمایه گذاری مستقیم اتباع خارجی در عربستان نسبت به مدت مشابه در سال گذشته  21% افزایش داشته است که نشانه اعتماد سرمایه گذاران خارجی به بازار عربستان سعودی است.

صنعت گردشگری عربستان نیز تحت تاثیر اعمال تغییرات مثبت در قوانین و ویزا رو به پیشرفت است. دولت سعودی بعنوان فاز اول طرح ملی استراتژی گردشگری خود، با هدف ایجاد توسعه در این بخش تا سال 2022 ، حدود 15 میلیارد بودجه به ساخت 38 جاذبه توریستی در 7 قلمرو مد نظر خود اختصاص داده است.

به عنوان بخشی از طرح 2030Vision  ، دولت عربستان می خواهد این صنعت حداقل 10 درصد از تولید ناخالص داخلی را به خوداختصاص دهد، در حالی که در حال حاضر این مقدار 3 درصد است. طبق پیش بینی های دولت، با افزایش 5.6 درصدی تعداد بازدید کنندگان بطور سالیانه تا سال 2023 ، تا آن زمان 138 میلیارد سرمایه برای کشور محیا خواهد شد.

دولت همچنین بر سرمایه گذاری در گردشگری داخلی متمرکز است و انتظار دارد تا سال 2023، 70.5 میلیون بار از کشور بازدید شود که طبق گفته های گروه بین المللی Colliers ، شرکت مدیریت خدمات متنوع و پیشرو، این عدد تقریبا دو برابر تخمین فعلی است.

گردشگری مذهبی

تا کنون ، منبع اصلی گردشگری این کشور گردشگری مذهبی بوده است. عربستان سعودی، منزلگاه مقدس ترین شهرهای جهان در بزرگترین مذهب جهان است: مکه و مدینه.

طبق مرکز تحقیقات Pew ، پیش بینی می شود جمعیت مسلمانان جهان 70٪ افزایش خواهد یافت، یعنی از 1.8 میلیارد نفر در سال 2015 به تقریباً 3 میلیارد نفر در سال 2060خواهد رسید. از آنجا که انجام سفر های زیارتی یکی از ستون های اصلی آیین مسلمانان است، گردشگری مذهبی برای این کشور از پتانسیل بسیار بالایی برخور دار است.

برای سرمایه گذاری در پروژه مجمع جهانی مکه، هشت طرح برای جذب سرمایه گذاران در بخش حج و عمره به ارزش 1 میلیارد اختصاص یافته است. فقط برای یک پروژه – پروژه توسعه اماکن تاریخی مکه و مدینه – دولت 425 میلیون سرمایه گذاری به بازسازی چهار مکان تاریخی در این دو شهر اختصاص داده است.

وزارت حج و عمره نیز برای تشویق مشاغل کوچک و متوسط به سرمایه گذاری در شرکت های ارائه دهنده خدمات عمره و بهبود عملکرد بخش خصوصی دست به تمهیدات ویژه ای زده است.

با تلاش دولت برای افزایش ظرفیت اسکان تا 30 میلیون زائر، تا سال 2030 تقاضا برای گردشگری سالانه افزایش خواهد یافت. دولت تلاش و منابع قابل توجهی را برای اطمینان از فراهم بودن زیرساخت های لازم برای حمایت از تجمع نمازگزاران به کار گرفته است.

این طرح شامل پروژه Rou’a Al Haram Al Makki ، به وسعت 854،000 مترمربع با کاربری چندگانه و همچنین راه آهن سریع السیر Al Haramain است که مکه و مدینه را به هم متصل می کند.

 این پروژه ها، همراه با افتتاح فرودگاه جدید بین المللی عبدالعزیز در جده ، به استقرار تعداد روزافزون گردشگران و همچنین جذب سرمایه گذاران بیشتر در آینده کمک می کند.

این طرح های سرمایه گذاری و توسعه در سال های گذشته نقش جدی در احداث چندین پروژه هتلداری در هر دو شهر داشته است. در حالی که خرید املاک و مستغلات برای سرمایه گذاران خارجی در شهرهای مقدس محدود شده است، خط مشی فعلی پروژه ها حاکی از آن است که بخش املاک و مستغلات کشور شاهد رشد خواهد بود ودر نتیجه تقاضای آن در مکه نیز افزایش خواهد یافت.

ترکیب جمعیت بالای گردشگران مذهبی و آغاز به کار تعداد زیادی فروشگاه خرده فروشی و فروشگاه های F&B در سطح شهر، به افزایش عملکرد بخش خرده فروشی کمک شایانی کرده است.

این امر به نوبه خود به بخش املاک و مستغلات اجازه داده است تا در بخش های مختلف گسترش یابد. از نظر نظارتی ثابت خواهد شد ؛ طرح اجاره طولانی مدت کلید تقاضای توسعه دهندگان املاک و مستغلات در کشور است.

رشد بخش املاک

با افزایش سرعت فعالیت های اقتصادی انتظار می رود؛ بازار املاک و مستغلات عربستان سعودی از این روند پیروی کند و پایتخت و بزرگترین شهر این کشور ، ریاض ، به طور مداوم در حال رشد باشد.

بر اساس گزارش Knight Frank؛ معاملات مسکونی در ریاض در ربع دوم سال 2020،  1.8٪ نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. علیرغم چالش های اقتصادی که عربستان سعودی به دلیل همه گیری جهانی Covid-19 و کاهش قیمت نفت منطقه ای با آن روبرو است، انتظار می رود توسعه دهندگان به روند پروژه ها ادامه دهند. در تلاش برای افزایش تقاضا و بازیابی هزینه ها، شاهد اجرای جذاب ترین طرح ها برای جذب مشتری قطعی خواهیم بود.

با توجه به افزایش فعالیت اقتصادی در کشور تقاضا برای مسکن ارزان قیمت نیز در حال افزایش است. یکی دیگر از اهداف اعلام شده در طرح 2030Vision  افزایش مالکیت ملک در بین اتباع سعودی به 70 درصد طی دهه آینده است.

جنبه های متعدد و بهم پیوسته تحول عربستان سعودی، محیط ایده آلی را برای سرمایه گذاری در بازارهای املاک و مستغلات و هتلداری این کشور ایجاد می کند.

با وجود طرح هایی نظیر؛ “طرح مسکن ارزان قیمت” که با هدف تأمین خانه های ارزان قیمت برای شهروندان سعودی از طریق زمین های یارانه ای و دسترسی به منابع مالی ارزان تر میسر خواهد بود، انتظار می رود معاملات در ریاض و دومین شهر بزرگ کشور جده در سال های آینده رشد کند.

حتی شرکت سرمایه گذاری املاک و مستغلات سعودی (SRC) ، متعلق به صندوق سرمایه گذاری عمومی در عربستان سعودی، که برای توسعه بازار مالی مسکن در این کشور تاسیس شده است در ژوئیه سال 2020 امتیاز وام هایی با ارزش بیش از 3 میلیارد را خریداری کرده است. هدف از این حرکت تأمین نقدینگی اضافی به بازار، امکان صدور وام های اضافی برای افزایش نرخ مالکیت خانه در سراسر سرزمین است.

آینده تضمین شده

بین سال های 2019 و 2021 ، تحلیلگران انتظار دارند 70000 واحد در ریاض و 25،000 واحد در جده اضافه شود، در نتیجه قیمت ها نیز در دو شهر شروع به تثبیت می کنند. کارشناسان بر این باورند که افزایش فعالیت اقتصادی موجب کاهش قیمت در این دو شهر خواهد شد و ما می توانیم در میان مدت و بلند مدت شاهد بهبود و رونق باشیم. برای کسانی که هم اکنون در بازار املاک و مستغلات سرمایه گذاری می کنند، آینده نوید بخش سود طولانی مدت است.

برای سرمایه گذاران، خواه فردی یا نهادی، طبیعی است که به دنبال بزرگترین اقتصاد خاورمیانه برای فرصت ها باشند. داماک قبلاً از ظرفیت فوق العاده عربستان سعودی استفاده کرده است  و در عربستان سعودی دو پروژه دارد: برج الجواهر در جده و برج های داماک در ریاض. ما به دنبال گسترش حضور خود در کشور هستیم و مفتخریم که در تحولات خارق العاده و مهیج آن شرکت کنیم.

علی سجوانی مدیر کل املاک داماک