اطلاعات تماس

Matthew Sexton، مدیر عامل SAY Studio، شرکت طراحی در دبی، در مورد تأثیری که دوازده ماه گذشته بر املاک و مستغلات امارات متحده عربی داشته و اینکه تاریخ های مهم در سال 2021 برای پیش بینی صنعت چه بوده است، بحث می کند.

روندهای اصلی که به عنوان شرکت طراحی، در آخر سال مناقصه های سال 2020 مشاهده کردیم، افزایش چشمگیری در پیشرفت پروژه هایی با کاربردهای مختلف(Mixed-use Developments)  داشت و همچنین پروژه های بزرگ، بر استواری صنعت مهمان نوازی متمرکز بود.

در مناقصه ای صورت گرفت از جمله مباحثی که درمورد آنها بحث شد مسائل زیست محیطی بود که در درجه اول مورد اهمیت قرار گرفت.

 در دوران همه گیری ویروس کرونا ساخت وساز امارات متحده عربی متوقف نشده و ادامه دار بوده است.همانطور که گفته شد به دلیل همه گیری ویروس کرونا تاخیرهایی را داشته ایم.

 طبق گزارش GlobalData در بخش ساخت و ساز امارات متحده عربی، افتی که تا حدود 1.9 درصد در سال گذشته گزارش شده، در مقایسه با سایر بازارهای شورای همکاری خلیج فارس که کار به طور کلی در آن متوقف شده است، نسبتاً کم بود.  پیش بینی می شود صنعت به طور کلی در سال جاری، حدود 3.8 درصد بهبود یابد و بخش هایی مانند حمل و نقل و جهانگردی پیشگام باشند، که قطعاً قبلاً شاهد آن بوده ایم.

به طور کلی می توان گفت که صنعت گردشگری درحال رشد است اگرچه مبنای آن بسته به تقاضای گردشگر، کوتاه یا طولانی مدت است.

به طور کلی صنعت گران، در حل مسائلی که در بخش ساخت و ساز داشتند ، بامحدودیت های کمتری روبرو بودند  تا بتوانند این مسائل را به سرعت حل کنند.

 با استفاده از فناوری هایی مانند BIM هواپیماهای بدون سرنشین و واقعیت مجازی که هدف آن کاهش ضایعات حاصل از فرآیند بود، جهش روبه جلویی ایجاد شد. اخیرا با تصویب قانون جدید Dubai building پیشرفت مثبتی را شاهد بودیم.

ویروس کرونا ، اگرچه مانعی جدی برای رشد کلیه مناطق بوده است ، اما اولویت های سرمایه گذاری به برخی از بخش های دیگر منتقل می شود. با انتقال به سال 2021، می بینیم که سرمایه گذاری دولت از کوتاه مدت تا بلند مدت بر ارتقا دادن زیرساخت های فیزیکی و اصلاح کردن محیط مالی و نظارتی تمرکز داشته است تا در بخش ساخت و ساز و در زمان اجرای نمایشگاه، رشدی را برانگیزد.

طبق گزارش MarketLine در سپتامبر 2020 در مورد “ساخت و ساز در امارات متحده عربی” ، صنعت ساخت و ساز امارات متحده عربی در سال 2019 84.4 میلیارد دلار درآمد داشته است. بخش غیر مسکونی با درآمد کل 56.6 میلیارد دلار، 67 درصد از ،پردرآمدترین بخش در همان سال بود. ما می دانیم که بخش غیر مسکونی (که ما پیشرفت هایی با کاربردهای مختلف را به عنوان بخش غیر مسکونی می دانیم) امسال حتی سهم بیشتری از بازار  فروش را به خود اختصاص داده است.  براساس آنچه قبلاً دیده ایم، انتظار داریم كه این امر در امارات متحده عربی نزدیك به 75 درصد باشد.  طبق گزارش MEED و صنعت مشرق در مورد گرایش های ساخت و ساز،ما انتظار  داریم که 82 درصد از پروژه های غیر مسکونی که در سرتاسر خاورمیانه در سال جاری قرار است به انجام برسد با 37.5 درصد از کل سرمایه گذاری که قرار است برای پیشرفت پروژه هایی با کاربرد های مختلف است ترکیب شود.

ما هم اکنون در حال کار بر روی پروژه های جالب و قابل پیشرفت با کاربرد های متفاوت هستیم یکی از مواردی که می توان در شهر ابوظبی به آن اشاره کرد و به طور خاص برای تهیه خدمات  SME در پایتخت طراحی شده است.  این پروژه که قرار است در سال 2022 تکمیل شود، یک محیط زندگی مشترکی را در اختیار شما قرار می دهد که با هدف حمایت از SME و همچنین مشاغل بزرگتر بین المللی، که در حال ارائه پیشنهادات خود به خاورمیانه هستند، طراحی شده است. ما معتقدیم که این اولین نمونه در نوع خود خواهد بود و استاندارد جدیدی را برای پیشرفت هایی با کاربردهای مختلف در منطقه تعیین خواهد کرد. این پروژه به ساکنان امکان دسترسی به پروانه کسب ابوظبی را می دهد، به این معنی که آنها می توانند زیر یک سقف زندگی کنند، کار کنند و به یک پروانه کسب و کار خاص دسترسی پیدا کنند.  با ظهور نمایشگاه  Expoما انتظار داریم که شاهد بسیاری دیگر از این تحولات باشیم.

کار ساخت و ساز در نمایشگاه Expo 2021 دبی با سرعت در طی شیوع ویروس کرونا ادامه یافت و با وجود نگرانی در مورد تأثیر این ویروس بر سفرها و جهانگردی های جهانی، برنامه ریزان هنوز انتظار دارند 25 میلیون بازدید در طول این رویداد شش ماهه داشته باشند.

نمایشگاه Expo باید همزمان با بهبود کلی فعالیت اقتصادی که در سال جاری رخ خواهد داد برگزار شود تا باعث افزایش سرمایه بخش های مسافرتی و مهاجرتی و خرده فروشی ها که به شدت تحت تاثیر ویروس کرونا قرار گرفته اند  شوند. همچنین ممکن است دربازار املاک شاهد افزایش باشیم.

پیش بینی می شود که نمایشگاه25Expo میلیون بازدید کننده به طور کلی جذب کند که 17 میلیون نفر از آن ها بین المللی خواهند بود. ما انتظار داریم که این امر به صنعت گردشگری و مهمان نوازی و همچنین به شرکت های ساختمانی که با آن ها مشارکت داریم ، کمک بزرگی کند.  هتل ها و اقامتگاه های با کیفیت، در نزدیکی این اتفاق، بدون شک از اکتبر 2020 تا آوریل 2021 از نرخ تصرف بالاتری برخوردار خواهند شد. در مناطق مهم دبی، نیاز به جذب مشتری توسط هتل ها نیز وجود دارد، همانند مارینا، DIFC و به احتمال زیاد Business Bay که میزبان تعدادی از مراکز تجاری مشترک در هتل های خود هستند. اگر هتل ها بتوانند بخشی از هزینه های نمایشگاه Expo را مطالبه کنند، امسال باید در نوسازی فضاهای عمومی خود سرمایه گذاری کنند.  ما در حال حاضر شاهد این اتفاق وکار بر روی تعدادی از پروژه ها هستیم که این کار را انجام می دهند.  تمرکز ویژه بر مناقصه های بازسازی و نوسازی، طرح استواری به نظر می آید.

این صنعت می تواند این بحران را به فرصتی برای انجام امور متفاوت تبدیل کند. اکنون باید توجه ها به سوی راه حل های مردم جلب شود، تا معیارهای استواری که توسط دولت امارات متحده عربی تعیین شده را برآورده کند و به طور روزافزون اعمال شود. سال 2021 مطمئناً سال تغییر خواهد بود و انتظار می رود تا 3 ماه سوم امسال، شاهد افزایش چشمگیر ساخت و سازها باشیم.