اطلاعات تماس

توسعه دهندگان املاک و مستغلات در امارات چگونه با تغییرات حاصل از شیوع ویروس کرونا در سطح جهانی سازگاری ایجاد می کنند؟

در ابتدای سال 2020 روحیه اجتماعی خوبی وجود داشت و مردم نسبت به آینده خوش بین بودند. با رونق مجدد بازار ملک پس از رکود اقتصادی اخیر، تحلیلگران و معامله گران ملک در سراسر جهان مشتاقانه منتظر بودند تا بهره کافی را از این شرایط ببرند. مهره های اصلی این صنعت نیز شاهد نشانه های روشنی از رشد و  رونق دوباره بودند.

اما با ورود کووید-19 همه چیز به یکباره دستخوش تغییر شد، شاخص های کلیدی صنعتی و پیش بینی های مشتاقانه از آینده بازار املاک و مستغلات دستخوش تغییر شد و امید ها فروکش کردند.

صنعت ملک خیلی از صنایعی بود که با شیوع همه گیری به شدت مورد آسیب قرار گرفت و بعد از آن هم صنابع تامین کننده کلیدی همچون گردشگری بیشترین آسیب را دیدند.

محدودیت های جابجایی آسیب جدی به صنعت ملک وارد کرد، چرا که این صنعت همواره وابسته به سرمایه گذاری خارجی است. هر چه تعداد مسافرانی که وارد کشور می شدند کم تر می شد، تقاضا نیز در این بخش کاهش بیشتری میافت.

اجلاس و نشست های جهانی درگیر هیجان چندانی نشدند و بسیاری از آن ها از طریق ویدیو کنفرانس ترتیب داده شدند. دنیای تجارت مجبور شد به سرعت با تغییرات سازگار شود و شرکت های بیشتری به دور کاری روی آوردند.

صنعت املاک و مستغلات نیز مانند سایر صنایع باید تمهیداتی برای احیای طرح های بیزینس خود در بخش های مختلف می دید، به عنوان مثال به تعلیق درآوردن پروژه ها.

علی رغم همه چالش ها، صنعت املاک و مستغلات دبی پابرجا ماند. طبق اعلام دپارتمان اراضی دبی؛ در سال 2020 معاملات ملکی دبی در مجموع 35،400 معامله ، به ارزش 72.47 میلیارد درهم بود، که ماه های نوامبر و دسامبر پر فروش ترین ملک های سال در بازار ثانویه و املاک آماده تحویل بودند.

صنعت املاک و مستغلات امارات متحده عربی به روند بهبودی خود ادامه می دهد و تحلیلگران صنعت چشم انداز خوش بینانه تری را برای سال 2021در ذهن دارند. با این حال، با پیشروی این صنعت رو به جلو، بررسی چگونگی تغییر آن مهم است.

چگونه می توانیم از این حالت عادی جدید را تحلیل کنیم؟ چه تضمینی وجود دارد که صنعت املاک و مستغلات – که عامل اصلی رشد اقتصادی است – در دوره Covid-19 همچنان به مسیر خود در تداوم در سازگاری ، توسعه و رشد ادامه دهد؟

املاک و مستغلات عامل اصلی رشد اقتصادی در منطقه در چند دهه گذشته بوده است. اگرچه این بخش طی رکود اقتصادی جهانی 2009 به شدت تحت تاثیر قرار گرفت و بازار املاک دبی به شدت متضرر شد، این صنعت در دهه گذشته بسیار بالغ شده است و اکنون با وجود برگذاری نمایشگاه Expo 2020 نیز انتظار رشد بیشتری در این بخش وجود دارد.

نمای کلی از صنعت املاک و مستغلات

کووید-19 باعث شد تا مشاغل به شدت به الگوی موقت کار از خانه اعتماد کنند و افراد را به تغییر در سبک خرید، تفریح و سرگرمی و در عوض استفاده از ساختار تجارت الکترونیکی وادار کرده است. نتیجه این تغییرات بنیادین و البته غیرقابل پیش بینی چیست؟

اگرچه در بخش املاک و مستغلات ساخت وساز قابل توجهی وجود نداشت، اما به سرعت مشخص شد که با شیوع همه گیری بخش خرده فروشی و دفاتر تجاری بیشتر تحت تأثیر تغییرات ساختاری در تقاضا قرار گرفته اند.

طبق داده های جمع آوری شده توسط Asteco ، در سال 2020 بطور میانگین بازار املاک تجاری در دبی شاهد 8.9- درصد افت قیمت فروش و 15.2-% افت اجاره بهای سالیانه بود.

گزارش تحقیقاتی Kamco Invest نشان می دهد؛ در سال 2020 گرایش نسبت به املاک و مستغلات نیز نسبت به سال قبل کمتر بود. بر اساس این گزارش، از ژانویه تا اکتبر سال 2020 معاملات فروش در کشور های شورای همکاری خلیج فارس نسبت به یک سال قبل کاهش یافت، چراکه ارزش کل معاملات با کاهش چهار درصدی،از 75.5 میلیارد دلار به 72.1 میلیارد دلار رسید.

عربستان سعودی بیش از 52% و امارات 21.6% به ارزش کل معاملات ملکی انجام شده در کل منطقه افزوده است. مقدار متوسط هر معامله در کشور های شورای همکاری خلیج فارس نسبت به مدت مشابه در سال 2019، با افزایش 7.6 درصدی، از 154.365 دلار به حدود 166.105 دلار رسید.

همچنین شایان ذکر است معاملات پیش فروش حجم اکثر معاملات منطقه ای و جهانی املاک و مستغلات را تشکیل داده است. طبق ارقام دپارتمان اراضی دبی؛ واحد های پیش فروش 28٪ از ارزش فروش کل و 41٪ از کل معاملات در سال 2020 را تشکیل می دهند.

عملکرد سهام املاک و مستغلات همچنان با فعالیت اقتصادی ارتباط مستقیم دارد و چشم انداز کوتاه مدت این بخش به مدت زمانی بستگی دارد که اقتصاد کشورهای شورای همکاری خلیج فارس بر اثرات ناشی از همه گیری غلبه کند، با شرایط سازگاری یابد و به فعالیت های تجاری پر پتانسیل خود ادامه دهند و در نتیجه افزایش تقاضا در معاملات ملکی ایجاد خواهد شد.

عادت ها و ترند های متغیر

ما در حال حاضر با تأکید بیشتر بر پروژه های مسکونی و انبارهای صنعتی و تأکید کمتر بر خرده فروشی و املاک تجاری و اداری، شاهد تغییر در روند املاک و مستغلات هستیم.

با افزایش دورکاری ها، طبیعتاً کمتر به فضای اداری نیاز است و افراد به دنبال ارتقا محل سکونت خود هستند تا بتوانند در خانه نیز فضایی را به کار خود اختصاص دهند.

همچنین ، با وجود تقاضای بیشتر در خرید آنلاین به دلیل فاصله اجتماعی و اقدامات احتیاطی Covid-19، افراد کمتری برای خرید به فروشگاه ها می روند و خرید امن و راحت از خانه خود را ترجیح می دهند. این بدان معناست که در عوض تقاضا برای انبارهای صنعتی برای قرار دادن کالاها و ملزومات افزایش خواهد یافت.

علاوه بر این، دولت ها در حال تهیه لوازم اساسی مانند دارو و غذا هستند تا در صورت بروز احتمالی شکاف در پی شیوع همه گیری، بازار را تضمین کنند.

ساخت آینده

با وجود چالش هایی که همه بخش ها با آن روبرو هستند، در نا امیدی بسی امید است. بخش املاک و مستغلات برای رشد در منطقه همچنان بعنوان یک موتور حیاتی عمل خواهد کرد.

اگرچه شرایط کمتر قابل پیش بینی شده است، اما شرکت های املاک و مستغلات می توانند با تقویت قابلیت های اصلی خود در مدیریت دارایی، در تصمیم گیری و اعمال فوری تغییرات سریع عمل کنند.

همچنین، شرکت ها هرچه سریع تر بتوانند خود را با تحول دیجیتال سازگار کنند بهتر است، چرا که دیجیتال مسیری رو به آینده است. برای پیش رفتن ، مهم است که عادت های تغییر یافته و نیازهای مشتری خود را درک کنیم. بنابراین، دیگر نیازی به فعالیت افراد واسطه در معاملات ملک نیست.

این تنها فرصتی است که می توان آینده صنعت خود را تصور کرد و چابک ، فعال و آگاه از نیازهای متغیر مشتریان عمل کرد.