اطلاعات تماس

کمپین واکسیناسیون سریع کووید -19 در کشور امارات متحده عربی باعث تقویت و افزایش درآمد بخش هتلداری در نیمه اول سال به بیش از 31 درصد گردید و هتل‌ها در کشور افزایش ناگهانی و بزرگی را به ثبت رساندند.

داده‌های دولتی نشان می‌دهد که بخش گردشگری در مدت زمان برگزاری شش ماهه نمایشگاه جهانی Expo 2020 دبی که از ماه اکتبر آغاز و بازدیدکنندگانی از بیش از 191 کشور به امارات می آیند ، برای رشد بیشتر آمادگی دارد.

میزان اشغال هتل‌ها در امارات متحده عربی در شش ماهه اول سال 2021 به 62 درصد افزایش یافت، در حالی که در مدت مشابه در سال 2020، این نرخ 53.6 درصد گزارش شده بود. هتل ها در مدت این شش ماه، 11.3 میلیارد درهم امارات (3.08 میلیارد دلار) درآمد کسب کردند. در حالی که طبق بیانیه شورای گردشگری امارات که روز شنبه اعلام گردید، این رقم در طی یک سال قبل 8.6 میلیارد درهم امارات ثبت شده است.

احمد ال‌فلاسی(Ahmad Al Falasi)، وزیر امور کارآفرینی و بنگاه‌های زود بازده ​​و رئیس این شورا گفت. «بخش گردشگری توانسته به نرخ عملکرد فوق العاده‌ای‌ دست یابد و میزان بازیابی صدمات ناشی از تاثیر بحران کووید -19 را تا به امروز افزایش داده و به سوی مرحله جدیدی از رشد و توسعه به منظور افزایش سهم خود در حمایت از اقتصاد ملی حرکت کند».

مقامات بهداشتی در ماه ژوئن گفتند که امارات متحده عربی بیش از 80 درصد از افراد واجد شرایط را واکسینه کرده است. این کشور یکی از سریع‌ترین کمپین‌های واکسیناسیون را در جهان به راه انداخته که این امر بازیابی اقتصادی را تقویت کرده و در این میان، گردشگران زیادی به امارات روانه شدند.

اقتصاد دبی، قطب اصلی گردشگری و تجاری در خاورمیانه، نیز بر اثر کند شدن شیوع بیماری همه‌گیر ناشی از کووید -19 از جای برخاسته است. بر اساس شاخص IHS Markit Purchasing Managers’، بهبود بخش‌های مسافرتی و خرده‌فروشی موجب تقویت بخش خصوصی غیرنفتی امارات در ماه جولای شد.

طبق داده‌های شورای گردشگری، حدود 8.3 میلیون میهمان در نیمه اول سال 2021 به هتل‌های امارات متحده عربی روانه شدند که نسبت به سال گذشته 15 درصد افزایش داشته است.

گردشگری داخلی نیز به رشد هتل‌ها کمک کرده، زیرا ساکنان امارات متحده عربی برای اقامت خود تصمیم گرفتند. تعداد میهمانان هتل از داخل کشور در نیمه اول امسال 77 درصد افزایش یافت و به 2.3 میلیون نفر رسید، در حالی که در دوره مشابه در سال 2020، آمار میهمانان هتل بالغ بر 1.3میلیون نفر بود.

یکی از سخت‌ترین آسیب‌های همه‌گیری کووید -19 در بخش مسافرت و گردشگری جهانی بوده است که با بسته شدن مرزها برای جلوگیری از شیوع ویروس دچار تزلزل شده است.

بر اساس گزارش شورای جهانی سفر و گردشگری که در ماه مه منتشر شد، سال گذشته بیش از 4.5 تریلیون دلار درآمد این صنعت از بین رفت و سهم آن در تولید ناخالص داخلی جهانی از 10.4 درصد در سال 2019 به 5.5 درصد کاهش یافت.

بر اساس این گزارش، تعداد افرادی که در این صنعت در سراسر جهان کار می‌کنند 18.5 درصد کاهش یافته و منجر به از دست دادن 62 میلیون شغل شده است. در خاورمیانه، سهم سفر و گردشگری در تولید ناخالص داخلی سال گذشته 51.1 درصد کاهش یافته است.

شاهزاده شیخ حمدان بن محمد، در ماه ژوئیه، یک سال پس از بازگشایی مرزهای امارات گفت، « علی رغم چالش‌هایی که بازارهای بین‌المللی با آن روبرو هستند، بخش گردشگری در دبی “در حال دست به دست هم دادن” برای بهبود اوضاع است».

شورای گردشگری امارات روز شنبه همچنین اعلام کرد که برنامه اقدام مشترک وزارت اقتصاد و ادارات گردشگری محلی را تصویب کرده است که هدف آن افزایش ورود گردشگران بین‌المللی به امارات متحده عربی و همچنین بازارهای هدف جدید برای جذب بازدیدکنندگان است.

گروه‌های برنامه‌ریزی شده در مقیاس وسیع، چندین “هدف از پیش تعیین شده” شامل ویزای توریستی بلند مدت و چند بار ورود، که اخیراً توسط دولت اعلام شده، را پیش می‌برند که بازاریابی نقاط اصلی گردشگری کشور نیز بخشی از این برنامه است.

آقای ال‌فلاسی گفت، «عملکرد بخش گردشگری امارات متحده عربی در 12 ماه گذشته “زیربنای محکمی” را برای افزایش تعداد گردشگران ورودی به این کشور در زمان برگزاری Expo 2020 دبی فراهم می کند».

این شورا همچنین برنامه هایی را برای صدور ویزای توریستی چند بار ورود پنج ساله مورد بررسی قرار داد که به دارنده آن اجازه می دهد برای گردشگری به این کشور آمده و سالانه تا حداکثر 180 روز در امارات متحده عربی اقامت داشته باشد.

این شورا بدون اشاره به جزئیات اظهار داشت که جزئیات مجوز اقامت کار مجازی و روند درخواست و بهره‌مندی از آنها که در ماه مارس آغاز شده بود نیز مورد بحث قرار گرفت.

این شورا همچنین یک سیستم هماهنگی در سطح دولت مرکزی و مقامات محلی برای توسعه ابتکارات جدید و یکپارچه تصویب کرد که در آن بخش‌های گردشگری همه امارت‌ها می توانند از میزبانی نمایشگاه Expo 2020 بهره‌مند شوند.

شورای گردشگری امارات همچنین مراحل برنامه‌ریزی مشترک کمپین گردشگری داخلی آتی در فصل زمستان در امارات متحده عربی را تصویب کرد. همچنین در مورد روند حمایت از جمع‌آوری داده های گردشگری در کشور توافق شد.

به دنبال موفقیت کمپین “جذاب‌ترین زمستان جهان”، شورا پیشنهاد کرد که بر فعالیت‌ها و ابتکارات جدیدی که به تقویت گردشگری داخلی کمک می‌کند، تمرکز گردد تا سهم این بخش از کل درآمد گردشگری در سطح ملی افزایش یابد.