اطلاعات تماس

داماک: شرکتی تحول آفرین

امروزه، دیجیتال کردن کسب و کار برای تمامی بخش‌ها، امری ضروری است. به‌عنوان مثال، پیامدهای همه‌گیری کرونا، بخش املاک و مستغلات منطقه را ملزم کرده که برای برآورده کردن انتظارات مشتریان و ارائه بی‌وقفه خدمات به آنها، طرح‌های فناوری دیجیتال خود را دوچندان کند.

جایش ماگانلال (Jayesh Maganlal)، مدیر بخش فناوری اطلاعات شرکت املاک و مستغلات داماک گفت: «برای موفق شدن کسب و کارهای املاک و مستغلات در این شرایط جدید، باید فناوری، بخش جدایی‌ناپذیر آنها باشد».

ماگانلال افزود: «بازار املاک در سطح منطقه همواره برای مشتریان بین‌المللی، جذاب و رقابتی بوده است. در طول دو سال گذشته، شاهد بوده‌ایم که ویروس کووید-19 در این بازار اختلالات چشمگیری به وجود آورده و در زمانی اندک، هم موجب افت آن شده و هم رشد آن را در پی داشته است. این امر موجب شده کسب و کارها تحت فشار زیادی قرار بگیرند تا رویکرد اجرایی خود را تغییر داده و استفاده از فناوری را سرلوحه کار خود قرار دهند».

این مقام مسئول در داماک، در توضیح گرایش‌های اخیر در زمینه‌ی Proptech (به‌کارگیری فناوری اطلاعات در بازار املاک و مستغلات) اشاره کرد که در دوران همه‌گیری، تیزهوشی شرکت‌های املاک و مستغلات محک زده شد. در نتیجه، جهشی چشمگیر در تحولات دیجیتال و استفاده از فناوری‌های دیجیتال در همه حوزه‌های این صنعت شاهد بوده‌ایم. شرکت‌ها دریافتند که در ارائه خدمات به مشتریان خود باید با کارایی بالا و بدون هرگونه اختلال به مشتریان خود خدمت‌رسانی کنند. در عین حال، شرکت‌ها باید امکانات کافی را داشته باشند تا در زمان افزایش تقاضای مشتریان، بتوانند نیازهای آنها را برآورده کنند. این امر موجب شده به‌تازگی شرکت‌ها خود را ملزم به سرمایه‌گذاری در فناوری‌های دیجیتال کنند.

ماگانلال عنوان کرد: «علاوه بر اینکه راه‌های ارتباطی بین شرکت‌ها و مشتریان گسترش یافته، مشاهده می‌کنیم که شرکت‌ها برای بهبود تعاملات خود با مشتریان، از فناوری‌های واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) استفاده بیشتری می‌کنند. این فناوری‌ها، امکاناتی مانند قدم زدن در ملک به‌صورت دیجیتال، تور مجازی ساختمان‌ها و بررسی دقیق ملک قبل از تحویل گرفتن آن را میسر کرده‌اند. حتی شرکت‌های توسعه املاک و مستغلات و شرکت‌های ساخت و ساز نیز برای بازرسی ساختمان‌ها از این فناوری‌ها استفاده می‌کنند».

وی افزود: «یکی دیگر از گرایش‌های رو به رشد، استفاده بیشتر از دستیارهای مجازی(Virtual Assistant) است. این دستیارها با استفاده از ابزارهای گوناگون و مکالمه با ربات‌های مبتنی بر متن، تعاملات با مشتریان را متحول کرده‌اند».

ما در مواردی مانند توسعه، فروش، به حداکثر رساندن درآمدها و سرمایه‌گذاری‌ها نیز شاهد افزایش استفاده از فناوری‌های مبتنی بر داده (data) بوده‌ایم. علاوه بر این، شرکت‌های جدیدتر، برای مدیریت تأسیسات خود از فناوری‌هایی مانند همزاد دیجیتال (Digital Twin) استفاده می‌کنند که منجر به بهبود فرآیند تعمیر و نگهداری می‌شود. ما همچنین شاهد افزایش ایده‌های جدید در راهکارهای مدیریت ملک و دارایی‌ها هستیم. در نهایت، گرایش مهم دیگری که شاهد افزایش آن هستیم، بهره بردن شرکت‌ها از فناوری‌های پاک برای کاهش اثرات مخرب زیست محیطی می‌باشد».

شرکت املاک و مستغلات داماک که به مدت دو دهه در منطقه فعالیت می‌کند، روند تحولات دیجیتال خود را دو سال پیش با نرم‌افزار Damac Living آغاز کرد.

ماگانلال گفت: «ما از اولین شرکت‌ها در امارات بودیم که خرید خانه را به فرایندی آسان و لذت‌بخش تبدیل کردیم. Damac Living که به‌صورت انحصاری برای مالکین و مستاجرین ملک‌های داماک طراحی شده، در قالب یک نرم‌افزار جامع، روشی آسان برای مدیریت تمام جنبه‌های مالکیت و اجاره‌ی ملک ارائه می‌دهد. هدف از ساخت این نرم‌افزار، صرفه‌جویی در وقت ارزشمند مشتریان و ارائه تجربه‌ای بهتر به آنها می‌باشد که با به‌کارگیری مجموعه‌ای از خدمات متنوع برای مطلع کردن آنها از آخرین وضعیت ملکشان میسر می‌شود».

شرکت داماک به مرور تجربه کاربری این نرم افزار را تکمیل کرده و بهبود بخشید. به گفته‌ی ماگانلال: «امروزه Damac Living دیگر فقط یک نرم‌افزار مدیریت مجتمع‌ها نیست. ما در حال تبدیل این نرم‌افزار به راهکاری جامع هستیم که مشتریان بتوانند از طریق همه راه‌های ارتباطی به آن دسترسی داشته و از هنگامی که به ملک‌های ما علاقه مند می‌شوند تا زمانی که در آنها ساکن می‌شوند این نرم‌افزار را همراه خود داشته باشند.

ماگانلال به این نکته اشاره کرد که شرکت داماک قصد دارد با استفاده از این نرم‌افزار، تا زمانی که مشتریان در مجتمع‌های داماک سکونت دارند، ارتباط و تعامل خود را با آنها حفظ کند.

وی گفت: «هدف ما این است که ارتباط نزدیک‌تری با خریداران و ساکنین مجتمع‌های خود داشته باشیم. ما از طریق پلتفرم دیجیتال خود و از یک راه ارتباطی واحد، می‌توانیم تجربه کاربری بهتری را برای آنها به ارمغان بیاوریم که همه نیازمندی‌های آنها را برآورده کند».

نرم‌افزار Damac Living، علاوه بر ارتباط با شرکت داماک، به مشتریان امکان انجام فرایندهای متنوعی را می‌دهد؛ این نرم‌افزار، فرایندهایی مانند پرداخت آنلاین، رزرو کردن امکانات رفاهی مجتمع‌ها و چندین سرویس آنلاین برای مدیریت درخواست‌های مشتریان را بدون ‌دردسر و به‌آسانی در اختیار آنها قرار می‌دهد.

ماگانلال افزود: « استقبال مشتریان از این نرم‌افزار، فوق‌العاده‌ بوده است. در دنیای امروز و بخصوص بعد از شیوع ویروس کووید-19، همه مردم از تعاملات دیجیتال استقبال می‌کنند».

شرکت داماک در حوزه‌هایی که مستقیماً با مشتریان در ارتباط است، از فناوری‌های پیشرفته بسیاری استفاده می‌کند. این شرکت همچنین از این فناوری‌ها برای ارتقای سیستم‌های داخلی، بهبود روش‌های کسب درآمد، افزایش کارایی و بالا بردن راندمان نیز بهره برده است.

وی عنوان کرد: «در حال تقویت توانایی‌های خود هستیم تا مشتریان را صرف‌نظر از موقعیت مکانی و ابزاری که در اختیار دارند، پشتیبانی کنیم. هایپراتوماسیون (Hyperautomation)، آینده‌ی اتوماسیون است و ما با آغوشی باز از آن استقبال می‌کنیم. در هایپراتوماسیون از ابزارهای RPA (پروسه اتوماسیون رباتیک) استفاده می‌شود. در این فرآیند، علاوه بر فناوری‌های هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، از ابزارهای RPA متداول نیز استفاده می‌شود تا این فناوری‌ها با یکدیگر کاملاً هماهنگ باشند.

شرکت ما به دنبال آن است که فرآیندهای تجاری پیچیده را از طریق اتوماسیون انجام دهد تا تجربه‌هایی جامع برای مشتریان و کارمندان خود رقم بزند.

ماگانلال اظهار داشت: «بازسازی تمام زیرساخت‌های دیجیتالی شرکت بسیار مهم است. در دنیای پر رقابت امروز، سرعت عمل و تیزهوشی، اهمیت بسیار زیادی دارد. به همین دلیل،  باید از این امر اطمینان حاصل کنیم که سیستم‌های ما با فناوری‌های آینده، سازگاری دارند تا پا به پای بازار املاکی که همواره در حال تکامل است پیش برویم. به همین دلیل، باید به‌صورت مداوم فرآیندهای خود را ارزیابی کنیم تا ساختار آنها را تغییر داده و لایه یکپارچه‌سازی (Integration Layer) مستحکمی بسازیم. این امر به ما کمک می‌کند تا فناوری‌های جدیدی را به کار گرفته و فناوری‌های کنونی را نیز ارتقا دهیم».

به گفته ماگانلال، او و همکارانش در شرکت داماک، هر روز کاری خود را با این ذهنیت شروع می‌کنند که گویی اولین روز آغاز به کار شرکت است. آنها می‌گویند تلاش‌هایشان در مسیر نوآوری، بی‌وقفه بوده و راهی که برای تحول در پیش دارند، بی‌پایان است.

وی اظهار داشت: «تداوم روند ایجاد تحولات در کسب وکار می‌تواند کاری دشوار باشد، اما امری غیرممکن نیست. ما همچنان شرایط کنونی را نقد خواهیم کرد، باعث ایجاد نوآوری خواهیم شد و فرصت‌ها را کشف خواهیم کرد. از این رویکرد نتایج مثبتی نیز گرفته‌ایم. ما مشتاقانه به دنبال این هستیم که به‌عنوان یک شرکت دیجیتال پیشرفت کنیم».