اطلاعات تماس

فناوری «کلان‌داده» در حال متحول کردن صنعت املاک و مستغلات است

ویسنده: Jayesh Maganlal، رئیس ارشد بخش فناوری اطلاعات شرکت املاک و مستغلات داماک و Elvid Muslim، مدیر ارشد بخش داده در شرکت املاک و مستغلات داماک

آخرین نظرسنجی شرکت KPMG در مورد استفاده از فناوری اطلاعات در صنعت املاک نشان می‌دهد، تعداد شرکت‌های املاک و مستغلات که از تحولات دیجیتال استقبال کرده‌اند، رو به افزایش است. این افزایش به دلیل احساس نیاز این شرکت‌ها به کارایی بیشتر، کاهش هزینه‌ها و بهبود توانایی در تصمیم‌گیری‌ها می‌باشد. بهبود توانایی تصمیم‌گیری به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد که سرعت عمل بیشتری داشته باشند تا بتوانند رضایت مشتریان را جلب کرده و تجربیات بهتری را برای آنها رقم بزنند.

اکثر مدیران ارشدی که از سراسر دنیا در این نظرسنجی شرکت کرده‌اند بر این باورند که در طولانی مدت، فناوری‌های هوش مصنوعی (AI) و «کلان‌داده» (Big Data) بیشترین میزان تأثیر را بر روی صنعت املاک و مستغلات خواهند گذاشت.

ابزاری تحول‌آفرین

در چند سال اخیر، بسیاری از کاربردهای علم داده (Data Science) و ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی، طیف گسترده‌ای از کسب و کارها و صنایع، از جمله صنعت املاک و مستغلات را متحول ساخته است. به بیان ساده، «کلان‌داده» حجم گسترده‌ای از داده‌ها است که می‌تواند به‌صورت هدفمند مدیریت شود تا گرایش‌ها و الگوهایی را مشخص کند که در تصمیم‌گیری‌ها به کار گرفته شوند.

به‌عنوان مثال، شرکت‌های توسعه املاک با استفاده از کلان‌داده می‌توانند پتانسیل پروژه‌های خود را بسنجند. همچنین این فناوری، به مشاورین و کارگزاران املاک امکان می‌دهد تا در ارائه خدمات به مشتریان بازدهی بیشتری داشته باشند. حتی برخی از خریداران و سرمایه‌گذاران املاک نیز می‌توانند در تصمیمات خود از کلان‌داده بهره برده و از مجموعه داده‌هایی  استفاده کنند که منسجم بوده و داده‌های غیر ضروری در آنها وجود ندارد.

اگرچه مهم است که بتوانیم حجم گسترده‌ای از داده را تولید و مدیریت کنیم، به همان میزان اهمیت دارد که این داده‌ها را به اطلاعاتی تبدیل کنیم که کاربردی بوده و استفاده از آنها برای کاربران آسان باشد.

ارزش‌گذاری املاک

یکی از کاربردهای عملی تجزیه و تحلیل داده‌ها در بازار املاک و مستغلات که استفاده از آن در حال افزایش است، ارزش گذاری دقیق‌تر املاک است. همان‌طور که اکثر مشاورین و کارگزاران املاک اطلاع دارند، در صنعت ما بسیار مهم است که ملک‌ها هنگام عرضه به بازار، درست قیمت‌گذاری شوند. فناوری کلان‌داده می‌تواند به‌جای تعداد محدودی ملک، در مورد هزاران ملک مشابه، اطلاعاتی جامع در اختیار ما بگذارد. این فناوری را می‌توان برای تجزیه و تحلیل مجموعه داده‌های بسیاری مانند شرایط بازار و مشخصات مصرف‌کنندگان استفاده کرد تا ملک‌ها دقیق‌تر قیمت‌گذاری شوند.

جذابیت تجزیه و تحلیل داده‌ها در قابل پیش‌بینی بودن آن است. بعنوان مثال، آگاه بودن از اطلاعات جمعیتی و گرایش‌های شغلی، می‌تواند به بازاریاب‌های پروژه‌های املاک توانایی پیش‌بینی رفتار مصرف‌کنندگان را بدهد. با استفاده از داده‌ها می‌توان صدها یا حتی هزاران مشتری بالقوه را شناسایی کرد. حتی می‌توان از داده‌ها در طراحی و توسعه املاکی که برای یک موقعیت مکانی خاص یا کاربری خاصی در بازار مناسب هستند نیز استفاده نمود.

همچنین، نرم‌افزارهایی در بازار وجود دارند که با استفاده از کلان‌داده، به سرمایه‌گذاران املاک امکان می‌دهند تصمیماتی آگاهانه اتخاذ کرده و درآمدهای احتمالی خود از یک ملک در دوره زمانی مشخص را پیش‌بینی کنند. این امر، گمانه زنی در بسیاری از فرآیندها را از بین برده و به سرمایه‌گذاری و سوددهی مطمئن‌تر منجر می‌شود.

اتوماسیون، قدرت نیروی انسانی را افزایش می دهد

یکی دیگر از جنبه‌های تحولات مبتنی بر کلان‌داده که قطعاً تغییرات مثبتی در صنعت املاک و مستغلات ایجاد کرده، انجام فرآیندها از طریق اتوماسیون است. در گذشته، تطبیق و مقایسه مشاهدات توسط نیروی انسانی انجام می‌شد و پروسه‌ای بود که انجام آن نیاز به تعداد زیادی نیروی انسانی بود. امروزه، ابزارهای هوش مصنوعی میلیون‌ها داده را با سرعت و دقت بالاتر، تجزیه و تحلیل کرده و به اطلاعاتی کاربردی تبدیل می‌کنند.

مشاورین املاک اکنون می‌توانند با انجام پروسه‌ها از طریق اتوماسیون، به جنبه‌های مهم‌تر کار خود مانند تقویت روابط با مشتریان توجه کنند. شرکت‌های توسعه املاک نیز می‌توانند با بهره گرفتن از مجموعه داده‌های مناسب، با کارایی بیشتری خود را با تغییرات بازار وفق دهند.

سالیان ‌سال است که داماک، متعهد به انجام طرح‌های متعدد در زمینه‌ی تحول دیجیتال شده است. این طرح‌ها، کارهای اجرایی و توجه ما به مشتریان را تقویت بخشیده‌اند. یکی از این موارد، طرح نوآوری‌های درون سازمانی و به‌کارگیری از دریاچه داده (Data Lake) مبتنی بر فضای ابری (Cloud) می‌باشد. این طرح، به شرکت‌ها امکان تحلیل و بهینه‌سازی مدت‌زمان پردازش داده‌ها را داده و آنها را قادر می‌سازد هنگامی که زمان پردازش داده‌ها افزایش می‌یابد، به‌موقع شاهد و ناظر آن باشند. چارچوب «جذب دریاچه داده‌ها» (Data lake ingestion framework) در دریافت سریع‌تر و آسان‌تر داده‌ها نیز به ما کمک کرده و فرآیند تبدیل داده‌ها به اطلاعات را با سرعت بیشتری انجام می‌دهد. این چارچوب برای کاربران نیز این امکان را فراهم می‌کند که قابلیت نظارت بیشتری بر داده‌ها داشته؛ بنابراین، کاربران می‌توانند اطلاعاتی از جمله آخرین زمان بارگیری داده‌ها را بدانند و ناهنجاری‌ها در زمان تحلیل داده‌ها، دفعات ذخیره‌سازی و شرایط غیرعادی دیگر را تشخیص دهند. این اقدامات از جهات مختلف، تأثیرات مفیدی بر شرکت داماک گذاشته است. خصوصاً در زمینه‌ی یکپارچه سازی فرآیند توسعه فنی و به وجود آوردن یک خط تولید (Pipeline) و مجموعه‌ای متمرکز از داده‌ها که مهندسان فناوری داده‌ی شرکت بتوانند از آن بهره برده و مجدداً از آنها  استفاده کنند.

پیشگام در استفاده از فناوری

داماک از پیشگامان استفاده از فناوری یادگیری ماشینی شناختی (cognitive machine learning) در صنعت املاک و مستغلات است. این شرکت از فناوری اتوماسیون رباتیک پروسه‌ها (RPA) در حوزه‌هایی مانند بخش مالی، فروش و فناوری اطلاعات استفاده کرده است. این امر، در چند سال اخیر شرکت داماک را قادر ساخته هزینه‌های اجرایی خود را با موفقیت کاهش دهد. در همین حال، در زمینه‌ی امور مشتریان و ارتباط با کارمندان نیز بهبود حاصل شده و عملکردهای اصلی شرکت بهینه‌سازی شده‌اند.

هر زمان موضوع داده ها مورد بحث قرار می‌گیرد،  باید مسائل مربوط به امنیت و حریم خصوصی نیز مورد توجه قرار بگیرند. شرکت‌های املاک و مستغلات، برای پیش گرفتن از رقیبان و حفظ ساختار خود، باید اطمینان حاصل کنند که راهکارهای امنیتی آنها مقاوم بوده و از اطلاعت شرکت محافظت می‌کنند.

صنعت املاک و مستغلات نیز مانند همه دنیا به سوی استفاده از فناوری‌های مبتنی بر داده پیش می‌رود. کسب و کارها باید با رویکردی کارآمد، اخلاق مدارانه و مؤثر از فناوری‌های مبتنی بر داده استفاده کنند؛ در غیر این صورت منسوخ شده و جایگاه خود را از دست خواهند داد.