اطلاعات تماس

راهکار رهبران امارات متحده عربی برای هدایت کشور به سمت آینده‌ای روشن و امیدبخش

نویسنده: علی سجوانی

امارات متحده عربی به تازگی ورود کاوشگر امید به مدار مریخ را جشن گرفته و به پنجمین کشوری تبدیل شد که به چنین موفقیتی دست می‌یابد. ورود این ماهواره به مدار مریخ با جشن گرامیداشت پنجاهمین سالگرد تأسیس این کشور (Golden Jubilee) هم‌زمان بود که طی آن برنامه‌ریزی برای پنجاه سال آینده این کشور نیز انجام شد.

 سفر به مریخ، بعد از گذشت تنها یک دهه و نیم از آغاز برنامه‌های فضایی امارات، به‌خوبی نشان می‌دهد که اهداف والا و بینش بنیان‌گذاران امارات متحده عربی، ناممکن‌های بی‌شماری را در 50 سال گذشته امکان‌پذیر کرده است.

رشد اقتصادی

به گفته موسسه سرمایه‌گذاری بین‌المللی IFF (انجمن بانک‌های جهانی و مؤسسات مالی که در شهر واشینگتن دی.سی. مستقر است)، در حالی که بقیه‌ی نقاط جهان، با بزرگ‌ترین بحران بهداشت عمومی و اقتصادی در بیش از یک قرن اخیر دست و پنجه نرم می‌کند، اقتصاد امارات آمادگی رشد سریع‌تر و تحولی جامع را دارد.

با توجه به اقدامات متعدد کشور امارات برای مهار همه‌گیری کرونا و سیاست مالی متناسب و سیستم بانکی مقاوم این کشور،IIF پیش‌بینی کرده است که رشد اقتصادی امارات در سال‌های 2021، 2022 و 2023 به ترتیب، 3، 3.4 و 3.5 درصد خواهد بود.

در سال‌های گذشته، امارات متحده عربی تغییراتی در رویکرد اقتصادی نفت محور خود داشته و اصلاحات اخیر و مجموعه‌ای از طرح‌های تشویقی و ابتکار عمل‌های دولت به این امر سرعت بخشیده است. این سیاست‌های اتخاذ شده مبتنی بر افزایش فرصت‌های تجاری برای سرمایه‌گذاران، ایجاد محیط کاری مناسب برای کسب وکارهای جاری و جذب منابع انسانی بوده‌اند.

سرمایه‌گذاری بر روی منابع انسانی

ایجاد تحول در اقتصاد و تبدیل آن به اقتصادی دانش بنیان همیشه از اهداف امارات متحده عربی بوده است و رهبری هوشمندانه این کشور نیز همیشه بطور خستگی ناپذیری برای پرورش استعدادها، ترویج نوآوری و تحقیقات و ایجاد ذهنیت کارآفرینانه کوشیده است. به تازگی، دولت امارات خبر از ایجاد تغییرات عمده‌ای در قانون شهروندی این کشور داده است. این تغییرات، دریافت تابعیت امارات را برای سرمایه‌گذاران خارجی، پزشکان، دانشمندان، هنرمندان و افراد با استعداد و خانواده‌های آنها امکان‌پذیر می‌کند. این تغییرات، گامی بلند در حفظ بهترین و مستعدترین نخبگان محسوب می‌شود و به پیشرفت کلی امارات سرعت می‌بخشد.

همچنین اوایل سال گذشته، امارات متحده عربی شروع به اعطای مجوزهای اقامت طولانی مدت به سرمایه‌گذاران رده بالا، کارآفرینان، مدیران ارشد، دانشمندان و دانشجویان برتر کرد. این تصمیمات نشان‌دهنده رویکرد این کشور در راستای حفظ تنوع و همزیستی جامعه است. حفظ تنوع و همزیستی جامعه، رکن اساسی و اولویت اصلی سیاست‌های کشور امارات بوده و باعث می‌شود نسلی پرورش یابد که بهترین توانمندی‌های علمی، اقتصادی، هنری و فرهنگی را داشته باشد.

اصلاحات مهم

نقطه عطف اصلاحات در امارات متحده عربی، اعطای مجوز مالکیت 100 درصدی کسب و کارها به سرمایه‌گذاران خارجی بود که در اواخر سال 2020 اجرایی شد. این اقدام دولت، به‌ویژه هنگامی که در کنار سایر پیشرفت‌ها اتفاق بیافتد، زمینه رقابت را برای کارآفرینان هموارتر کرده و جذابیت این کشور برای سرمایه‌گذاران بیشتر می شود. ما انتظار داریم که میزان سرمایه‌گذاری‌های خصوصی در کشور، به ویژه از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری جهانی و شرکت‌های سرمایه‌گذاری خصوصی افزایش یابد. این امر همچنین سرمایه در گردش و تخصص بیشتری را برای کسب و کارهای محلی به ارمغان آورده و باعث تقویت اقتصاد می‌شود.

علاوه بر این اصلاحات اقتصادی، دولت همچنین اخیراً خبر از اصلاحی اساسی در قوانین اجتماعی و مدنی داده است که اصول همزیستی در کشور را بیش از پیش تقویت می‌کند و مطمئناً شمار ساکنان و گردشگران را افزایش می‌دهد. هم‌زمان با اینکه امارات متحده عربی خود را با اقتصاد جهانی همگام می‌سازد، اصلاحات روزافزون و وضع مقررات بهتر، موجب جذب سرمایه‌های خارجی بیشتری می‌شود. سرمایه‌گذاری خارجی عاملی مؤثر در رشد بی‌سابقه اقتصاد در چند دهه اخیر امارات بوده است.

دستاوردهای امارات

ابتکارات اخیر دولت امارات برای تقویت سرمایه‌گذاری‌های خارجی، موجب برداشته شدن موانع موجود و گشایش اقتصادی بیشتر در این کشور شده و امارات را که برای 50 سال آینده خود آماده می‌شود، در جایگاه مستحکم‌تری قرار می‌دهد. تأثیر این تغییرات را می‌توان در جایگاه برتر امارات متحده عربی در رتبه‌بندی‌های جهانی مشاهده کرد.

 بر اساس «گزارش توسعه انسانی 2020» که توسط «برنامه توسعه سازمان ملل متحد» (UNDP) منتشر شده است، کشور امارات در رتبه اول جهان عرب قرار دارد. این کشور همچنین، در رتبه‌بندی «شاخص سهولت انجام کسب‌وکار» بانک جهانی در سال 2020، با حفظ برتری خود در خاورمیانه و کشورهای عرب نشین، در رتبه‌بندی جهانی بین 190 کشور در رده شانزدهم قرار دارد.

دستیابی به جایگاه اول

ابتکار عمل‌های جدید در امارات، موجب گسترش دامنه‌ی اقدامات حمایتی دولت خواهد شد و تداوم جایگاه نخست امارات در زمینه‌های گوناگون را در پی خواهد داشت. افرادی که برای راه‌اندازی یک کسب و کار، انگیزه و پشتکار دارند، به سود چشمگیری دست خواهند یافت که تقویت اقتصاد را در پی خواهد شد. همچنین کارآفرینانی که می‌توانند از این طرح‌ها، برنامه‌ها و منابع دولتی بهره ببرند، امکانات زیادی را در اختیار خواهند داشت.

علی سجوانی- مدیرکل اجرایی املاک داماک