اطلاعات تماس

مدیران ارشد شرکت‌های املاک امارات در مورد وضعیت بخش املاک و مستغلات این کشور در دوران پساکرونا، اطمینان خاطر دارند

​ مدیران ارشد شرکت‌های املاک Aldar، داماک و سازمان توسعه و سرمایه‌گذاری شارجه (Shurooq) در نشستی بر اطمینان خاطر خود نسبت به وضعیت بازار املاک و مستغلات امارات در دوران پساکرونا تأکید کردند. این نشست در قالب آخرین بخش از مجموعه کنفرانس‌های ویدیویی شورای همکاری‌های تجاری امارات و آمریکا با عنوان Back to Business (بازگشت به کسب‌وکار) برگزار شد.

این سمینار آنلاین در تاریخ 8 دسامبر 2020 با حضور مدیران اجرایی مطرح اماراتی از سازمان‌های برجسته این کشور برگزار شد. آقای طلال الذيابی (Talal Al Dhiyebi)، مدیر ارشد اجرایی شرکت املاک و مستغلات الدار (Al Dar)، آقای حسین سجوانی، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت املاک و مستغلات داماک و آقای مروان السركال (Marwan Al Sarkal)، مدیرعامل اجرایی سازمان توسعه و سرمایه‌گذاری شارجه (Shurooq) مدیرانی بودند که در این سمینار به سخنرانی پرداختند.

آقای الذیابی سال 2020 را «سال استقامت و پایداری» توصیف کرده و از رهبران کشور امارات که با مدنظر قرار دادن سلامت عمومی و اقتصاد این کشور، به موقع و با قاطعیت به حفظ امنیت مردم خود شتافتند، تمجید کرد. وی همچنین در مورد اقدامات شرکت الدار برای کاهش اثرات مخرب بحران کرونا سخن گفت. این شرکت، در سال 2020 طرحی تشویقی به ارزش 50 میلیون دلار برای حمایت از خریداران مسکن، فروشگاه‌ها و «زنجیره‌های تأمین» را راه‌اندازی کرد. این طرح موجب شد که تمامی بخش‌ها بتوانند بحران پیش آمده را پشت سر گذاشته و با قدرت بیشتری ظاهر شوند. آقای الذیابی به عملکرد پرقدرت سه ماه سوم شرکت الدار، پیشرفت‌های این شرکت در زمینه‌ی توسعه املاک و همچنین، امضای تفاهم‌نامه با هلدینگ توسعه ابوظبی (ADQ) اشاره نمود. وی داده‌های آماری را مانند نفت، ارزشمند و مهم ارزیابی کرده و با توجه به اینکه بازار املاک با تغییرات سریع و ظرافت‌های بسیاری همراه بوده و بر اهمیت درک نیازهای مشتریان و تأثیر آن برای رسیدن به موفقیت در آینده تأکید کرد. آقای الذیابی اظهار داشت: «نشانه‌های احیای بازار را مشاهده می‌کنیم و به همین دلیل، نسبت به سال 2021 و سال‌های آینده کاملاً خوش‌بین هستیم.

آقای حسین سجوانی، با تأکید بر این که شهر دبی همواره پس از هر بحران، با قدرت بیشتری ظاهر می‌شود، گفت «روند احیای وضعیت دبی شگفت‌انگیز بوده است». به گفته آقای سجوانی، «اگرچه در شرایط کنونی، شرکت‌های توسعه املاک، به ضرر و زیان دچار شده‌اند، اما وضعیت بازار املاک و مستغلات برای خریداران مناسب بوده و آنها می‌توانند از فرصت پایین بودن قیمت ملک بهره ببرند». وی همچنین عنوان کرد، پیش‌بینی نمی‌کند که در سال 2021، بهبود قابل توجهی در بازار املاک مشاهده شود ولی زیرساخت های بازار در این سال تقویت خواهند شد، همچنین آقای سجوانی نسبت به سال 2022 خوش‌بین است. وی از اشتیاق شدید خود نسبت به تغییرات اخیر قوانین مالکیت کشور امارات سخن گفته و بر این باور بود که این تغییرات موقعیت‌های سرمایه‌گذاری بسیاری را ایجاد خواهد کرد.

آقای مروان السركال نیز اظهار داشت که بازار املاک و مستغلات در شارجه احیا شده و عملکرد آن نسبت به سال گذشته با رشد 10 درصدی همراه بوده است. وی افزود، اکنون در شهر شارجه، افراد غیر عرب‌زبان نیز می‌توانند از اجاره‌نامه‌های 100 ساله ملک بهره‌مند شوند که این امر زمینه حضور سرمایه‌گذاران خارجی در بازار املاک این شهر را به‌طور قابل‌توجهی هموار نموده است. آقای السركال همچنین پروژه‌های مهم در بخش‌های گوناگون بازار املاک و مستغلات را مورد بررسی قرار داده و تصریح کرد «اکنون زمانی مناسب برای سرمایه‌گذاری در بازار املاک و مستغلات می‌باشد».

پس از اتمام سخنرانی‌ها، یک نشست پرسش و پاسخ با حضور سخنرانان و با میزبانی آقای Danny Sebright، رئیس شورای همکاری‌های تجاری امارات و آمریکا برگزار شد. در این نشست، هر یک از این مدیران در مورد نکات ظریف صنعت املاک و مستغلات در شهرهای خود، پیشرفت‌های شرکت‌های تحت رهبری و همچنین تأثیر رویدادهای مهمی مانند نمایشگاه Expo 2020 دبی و امضا شدن «پیمان ابراهیم» (توافق نامه صلح مشترک بین کشورهای امارات، اسرائیل و ایالات متحده که با هدف عادی سازی روابط بین امارات و اسرائیل در سال 2020 منعقد شد)، سخن گفتند.

آقای سجوانی ضمن اظهار خوش‌بینی نسبت به Expo 2020 دبی، عملکرد برگزارکنندگان این نمایشگاه را عالی ارزیابی کرده و بر این باور بود که این رویداد، موجب پیشرفت وضعیت این شهر خواهد شد. همچنین، به گفته آقای السرکال، Expo 2020 توجه جهانیان را نه‌تنها به شهر دبی، بلکه به همه نقاط کشور امارات جلب خواهد کرد. از این رو، تمامی نقاط کشور امارات از اثرات برگزاری این نمایشگاه بهره‌مند خواهند شد.

آقای الذیابی در مورد پیمان ابراهیم گفت: «کشور امارات همواره زمینه‌ساز صلح بوده است. با امضای این پیمان، در زمینه‌هایی مانند املاک و مستغلات، فرصت‌های همکاری بسیاری بین امارات و اسرائیل به وجود خواهد آمد». آقای سجوانی نیز تأثیرات پیمان ابراهیم بر روی شهر دبی و صنعت املاک آن را مثبت ارزیابی کرد. در پایان این نشست، آقای السرکال خاطرنشان کرد: «صلح همواره باعث پیشرفت است».