اطلاعات تماس

با افزایش تقاضا برای املاک مجلل، بازار مسکن رو به بهبودی می‌رود

دبی، امارات متحده عربی: با توجه به تمایل خوش‌بینانه سرمایه‌گذاران، کارگزاران و خریداران ملک نسبت به بازار، شرکت‌های مطرح در صنعت املاک و مستغلات، پیش‌بینی تداوم بهبود بازار املاک و مستغلات را دارند.

نمایشگاه Cityscape Global (نمایشگاه جهانی نمای شهری) در 9 تا 11 نوامبر 2021 و با حضور شرکت‌های سرمایه‌گذار املاک مانند شرکت داماک و Azizi Developments در مرکز نمایشگاه‌های دبی (DEC) و در محل نمایشگاه Dubai Expo 2020 برگزار می‌شود.

نایب‌رئیس ارشد شرکت داماک، Niall McLoughlin، بر این باور است،  روند بهبودی که در حال حاضر در بازار املاک و مستغلات شاهد هستیم در ماه‌های آینده نیز ادامه خواهد داشت.

با ادامه روند جذب مشتری از طریق قیمت‌های رقابتی و روش‌های گوناگون پرداخت، در میان‌مدت، شرایط بازار همچنان مناسب حال خریداران خواهد بود. اخیراً با افزایش آمار افرادی که در ویلاها ساکن می‌شوند، شرکت‌های سرمایه‌گذاری املاک در تلاش‌اند تا جایی که ممکن است به زندگی در محله‌ها، جذابیت ببخشند و امکانات زیادی را به ساکنین ارائه کنند.

همه‌گیری کرونا اهمیت زندگی در فضاهای مسکونی بزرگ‌تر و وجود ساختمان‌های پیشرفته را بیشتر کرده است. تقریبا تمامی مردم جهان خود را با شیوه  دورکاری  تطبیق داده‌اند. شرکت‌های سرمایه‌گذاری املاک، مشتاق هستند ملک‌هایی با فضای سکونت بزرگ‌تری بسازند تا تقاضای سرمایه‌گذاران احتمالی و سازمان‌ها را برآورده نمایند.

McLoughlin گفت: « ما در داماک بر این باوریم که تغییر رویه کاری کنونی به دورکاری ، اقتضای زمانه است و شاهد هستیم که شرکت‌ها در جهان خود را به‌صورت دائمی با این تغییر تطبیق داده‌اند.

 بخصوص در مورد برنامه‌ریزی نمایشگاه‌های آینده املاک و مستغلات، مانند نمایشگاه Cityscape Global و رویکرد آن در مورد حضور شرکت‌کنندگان به‌صورت ترکیبی از حضوری و مجازی، این تغییر را شاهد هستیم. به‌عنوان یک شرکت توسعه املاک و مستغلات، از ایجاد تغییر با آغوشی باز استقبال می‌کنیم. این امر موجب گسترش حوزه کاری شرکت و ایجاد نوآوری نیز می‌شود.

حدود 19056 واحد جدید در سال 2021 تکمیل شدند که براساس آمار شرکت املاک و مستغلات CBRE از سال 2012 تاکنون، کم‌ترین میزان بوده است. یکی از اهداف اصلی ما از شرکت در نمایشگاه Cityscape تقویت ارتباط با مشتریان فعلی و ادامه روند افزایش تعداد واحدها است.

داماک در راستای پررنگ‌تر کردن حضور خود در حوزه دیجیتالی صنعت املاک و مستغلات، نرم‌افزار Living App خود را به‌روز کرده است. شرکت داماک این نرم‌افزار را به شکلی طراحی کرده که با لمس یک دکمه، تمامی فرآیندهای منزل در اختیار ساکنین و مالکین قرار گیرد و این امر باعث شده تا برای انجام کارهای اداری دیگر نیازی به مراجعه حضوری به دفاتر شرکت نباشد.

« همه‌گیری کرونا ما را مجاب کرد تا بررسی کنیم، چگونه می‌توانیم حضورمان را در دنیای دیجیتال تقویت کنیم. ما در حال افزایش پرسنل بخش فناوری اطلاعات خود هستیم تا چشم‌انداز تبدیل شدن به شرکتی پیشرو در زمینه‌ی فناوری در صنعت املاک و مستغلات را تحقق بخشیم. ما نه‌تنها از تور مجازی بازدید از خانه استفاده کرده‌ایم، بلکه برای بهبود تجربه خرید خانه، در حال بررسی سایر زمینه‌های واقعیت مجازی نیز هستیم.»

Farhad Azizi، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری ملک Azizi Developments که برنده‌ی جوایز متعددی شده است، با تائید گرایش‌های داماک در زمینه‌ی بهبود تجربه خرید خانه و گسترش فضای سکونت، اظهار کرد:

«امکانات رفاهی جدیدی را به بهترین محله‌ی خود یعنی Riviera اضافه کرده‌ایم، از جمله این امکانات می‌توان به پیست دو و میدانی و دوچرخه‌سواری به طول 3.2 کیلومتر و همچنین تعدادی پارک و فضای سبز، چند زمین تنیس و زمین بازی اشاره نمود. ما می‌خواهیم اطمینان داشته باشیم که این پروژه در حد انتظار و حتی فراتر از انتظار سهامداران این شرکت باشد. هدف فقط ساختمان‌سازی نیست. ما می‌خواهیم تا چندین نسل آینده، باعث پیشرفت سبک زندگی ساکنین شویم.»

شرکت‌های مطرح توسعه املاک و مستغلات یقین دارند که با توجه به پروژه‌های مجللشان در سرتاسر شهر دبی، سیل خریداران به این منطقه سرازیر خواهد شد.

ما یقین داریم که تا سال 2023، بیست درصد باقی‌مانده‌ی واحدهایی که به فروش نرسیده‌اند، نیز فروخته خواهند شد و از آنجا که این املاک از لحاظ موقعیت مکانی، قیمت، زیربنا، امکانات و سبک زندگی، تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارند، این امر در راستای چشم‌انداز 2021 کشور امارات در زمینه‌ی ساخت املاک شاخص و مجلل خواهد بود. لذا بنا داریم از این موقعیت بسیار مناسب و سودآور استفاده کرده و به دلیل تقاضای بالای حاصل از برگزاری نمایشگاه Expo 2020، برخی از املاک خود را به هتل تبدیل کنیم. در حال حاضر نیز برای بررسی چنین گزینه‌هایی، با شرکت‌های هتلداری در حال مذاکره هستیم و به دنبال اجاره سایر دارایی‌های درآمدزا نیز می‌باشیم تا رشد و سود خود را افزایش دهیم».

وی افزود: «اگرچه برگزاری نمایشگاه Dubai Expo 2020 تنها 6 ماه طول خواهد کشید، تأثیر مثبت این نمایشگاه در اقتصاد و بازار املاک کشور میزبان، ادامه خواهد داشت که به چنین تأثیری «تأثیر نمایشگاه»  (Expo effect) گفته می‌شود. در شهرهایی مانند میلان و شانگهای که میزبان دوره‌های پیشین این نمایشگاه بودند پس از برگزاری، قیمت املاک افزایش یافت. با واکنش به‌موقع امارات به همه‌گیری کرونا نیز، سرمایه‌گذاران بین‌المللی می‌توانند مستقیماً شاهد انعطاف‌پذیری بازار املاک باشند. در شش‌ماهه اخیر، با افزایش حدود 40 درصدی خریداران اروپایی، شرکت Azizi با تقاضای رو به رشد سرمایه‌گذاران اروپایی مواجه بوده است».

به گفته شرکت کارگزاری املاک Luxhabitat Sotheby، در اولین سه‌ماهه 2021، ارزش معاملات در صنعت املاک مجلل نسبت به سال گذشته 25 درصد افزایش یافت. به گفته این کارگزاری، در سه‌ماهه دوم 2021، آمار فروش املاک با جهش مواجه بوده و حجم کلی معاملات بازار مسکن در دبی با افزایش نسبت به میزان 5 میلیارد دلار در مدت مشابه سال گذشته،  به بیش از 16.7 میلیارد درهم امارات رسید.

طبق گفته Chris Speller، مدیر Cityscape Group: « در زمینه‌ی گرایش‌های آینده نیز نمایشگاه Expo 2020 توجه سرمایه‌گذاران را به مناطق نزدیک به محل این نمایشگاه جلب کرده است.» با اینکه میزان سکونت در ملک‌ها همچنان کم است، با گسترش فرودگاه Maktoum، پیش‌بینی می‌شود پیشرفت چشم‌گیری در صنعت گردشگری این مناطق رخ دهد. این منطقه به دلیل ارتقای زیرساخت‌ها از جمله افزودن مسیرهای جدید مترو و فضاهای تجاری و مسکونی به‌سرعت در حال پیشرفت است. خیل عظیمی از اتباع خارجی در محل زندگی خود، در دبی مشغول به دورکاری هستند و انتظار می‌رود که تعداد آنها سیر افزایشی داشته باشد.

این نمایشگاه به‌صورت حضوری و پخش زنده و با رعایت دستورالعمل‌های Informa AllSecure انجام خواهد شد. این دستورالعمل‌ها، باعث بهبود استانداردهای بهداشتی و ایمنی  برگزاری نمایشگاه‌ها شده و راندمان آنها را افزایش می‌دهند. این گردهمایی با حضور حامیان مالی اصلی خود، مانند Colliers، JLL، Kohler، Land Sterling، LWK + Partners، Regus و WhiteBricks در تاریخ 7 و 8 نوامبر بازگشایی خواهد شد.