اطلاعات تماس

بهترین سه ماه سوم در تاریخ املاک و مستغلات دبی به ثبت رسید

دبی: بر اساس آمار وب‌سایت Property Finder، سه ماهه سوم 2021 ازلحاظ ارزش معاملات فروش و حجم معاملات فروش، بعد از سال 2009 به‌عنوان بهترین سه ماهه در تاریخ بازار املاک دبی به ثبت رسید.

سه ماهه سوم 2021 در مقایسه با مدت مشابه سال 2020، در زمینه‌ی حجم معاملات حاصل از فروش، افزایشی 85.36 درصدی و در زمینه‌ی ارزش معاملات ، افزایشی 135.42 درصدی نشان می‌دهد. به‌عنوان مثال، در قیاس با دوران قبل از ویروس کرونا مانند سه ماهه سوم سال 2019، سه ماهه سوم سال 2021 افزایشی 64.51 درصدی در حجم معاملات و افزایشی 138.81 درصدی در ارزش معاملات نشان می‌دهد.

در سه ماهه سوم سال 2021، 56.6 درصد از کل معاملات مربوط به ملک‌های آماده یا ثانویه بوده (ملک ثانویه یا ملک دوم یا ملک تعطیلات اصطلاحاً به ملکی گفته می‌شود که یک فرد در کنار ملک اصلی خود از آن به مدت محدودی در سال استفاده کرده و برای مصارفی کوتاه‌مدت مثل تعطیلات استفاده می‌شود.) و 43.28 درصد مربوط به املاک پیش‌فروش شده بوده‌اند. با نگاه به حجم معاملات درمی‌یابیم، 6909 معامله به ارزش مجموع 13.5 میلیارد درهم امارات در بازار پیش‌فروش ملک و 9017 معامله به ارزش مجموع 13.5 میلیارد درهم امارات در بازار فروش املاک ثانویه انجام شده‌اند.

در مقایسه با سه ماه دوم 2021، حجم معاملات پیش‌فروش املاک 14.67 درصد افزایش و معاملات حاصل از فروش املاک ثانویه یا آماده 6.02 درصد کاهش داشت. ارزش معاملات پیش‌فروش املاک 47.11 درصد افزایش و ارزش معاملات فروش املاک ثانویه 2.24 درصد کاهش داشت. شاهد جهش معاملات پیش‌فروش املاک در این سه ماهه بوده‌ایم که تأثیر آن در نسبت معاملات املاک ثانویه به معاملات املاک پیش‌فروش شده مشاهده می‌شود. این نسبت در سه ماهه سوم، نسبت به میزان 38.5 درصد کل حجم فروش در سه ماهه دوم، تقریباً 5 درصد افزایش داشته و به میزان 43.3 درصد رسید.

Lynnette Sacchetto، مدیر تحقیقات و داده‌های وب‌سایت Property Finder عنوان کرد: «تا به امروز، بیش‌ترین میزان ارزش معاملات فروش املاک در 8 سال اخیر بازار املاک و مستغلات دبی را پیش‌فروش املاک به خود اختصاص داده است (از ماه دسامبر 2013). در سال 2021 پیش‌فروش املاک، افزایشی رو به رشد و چشمگیر داشت و اکنون نسبت تعداد معاملات فروش املاک ثانویه به تعداد ملک‌های پیش‌فروش شده 50/50 است. واضح است که سرمایه‌گذاران متوجه ارزش سرمایه‌گذاری در آینده دبی هستند. بعلاوه، سرمایه‌گذاران کلان ملک در سال 2021 شروع به افتتاح پروژه‌های جدید کرده‌اند و تمایل به سرمایه‌گذاری بیشتر شده است.»

فروش املاک ثانویه

طبق آمار اختصاصی وب‌سایت Property Finder در مورد میزان تقاضا، بیش‌ترین میزان فروش ویلاها یا خانه‌های ثانویه در سه ماهه سوم 2021، در مناطق Damac Hills 2، Dubai Hills Estate، Arabian Ranches، Nad Al Sheba و The Springs بوده ‌است. درحالی‌که در مدت مشابه، در مورد آپارتمان‌ها، بیش‌ترین میزان فروش را Towers  Jumeirah Lake، Dubai Marina، Meydan، Jumeirah Village Circle و Downtown Dubai داشته‌اند.

Sacchetto افزود: «به دلیل تقاضای بسیار بالا و عرضه کم، قیمت ویلا و خانه‌ها رو به افزایش است و تنها پیش‌بینی اتمام 6000 واحد ملک را تا انتهای سال 2021 داریم که تغییر چندان زیادی در معادله‌ی عرضه ملک ایجاد نخواهد شد.»

پیش‌فروش املاک

در سه ماهه سوم سال 2021، بیش‌ترین میزان فروش ویلا و خانه‌ها را مناطق Arabian Ranches 3، Dubai Land، Tilal Al Ghaf، Dubai South و The Valley به خود اختصاص داده‌اند. درحالی‌که در مدت مشابه، بیش‌ترین معاملات فروش آپارتمان مربوط به مناطق Business Bay، Business Bay، Jumeirah Village Circle، Downtown Dubai و Towers Jumeirah Lake بوده است.