اطلاعات تماس

آیا قیمت خانه های معمولی دبی نیز مانند خانه های لوکس و ویلا ها افزایش خواهد یافت؟

افرادی که قصد خرید ملک در دبی را دارند باید بدانند حتی قیمت خانه های معمولی نیز ممکن است تا قبل از سال نو شاهد رشد 10 تا 12 درصدی باشد. اگر افزایش قیمت فولاد و دیگر مصالح ساختمانی همچنان با همین سرعت ادامه پیدا کند، شرکت های سازنده هیچ گزینه ای غیر از بیشتر کردن قیمت پروژه های در دست احداث خود نخواهند داشت.

ویلا های نوساز از اول امسال تا حالا، به دلیل افزایش تقاضا و قیمت مصالح، رشد قیمت سریعی را تجربه کرده اند، همچنین اگر خانه های معمولی به صورت ناگهانی شاهد رشد قیمت شوند، این امر باعث کاهش تقاضا خواهد شد، آن هم در زمانی که بازار دارد رو به احیا کردن وضعیت سابق خود می رود.

به گفته Kalpesh Kinariwala رئیس شرکت Pantheon Development:

“قیمت فولاد و سیمان در هشت تا ده ماه گذشته، به ترتیب 35 و 20 درصد افزایش یافته است. مصالح ساختمانی دیگر هم تقریبا به همین اندازه رشد قیمت داشته اند. این باعث افزایش 6 تا 8 درصدی هزینه ساخت شده است.

خریداران املاک پیش فروش شده، با افزایش قیمت روبرو نشده اند‌، زیرا سازندگان هنوز این افزایش بها را در قیمت خانه های خود لحاظ نکرده اند. ولی اگر قیمت مصالح به همین منوال افزایش پیدا کند، ممکن است ممکن است مجبور به این کار شوند.  Kinariwala همچنین افزود: ما تاکنون، توانسته ایم با بهینه سازی فرآیند ساخت از افزایش قابل توجه هزینه پروژه های درحال احداث جلوگیری کنیم و موفق شده ایم که هزینه ساخت را 70 درصد کاهش دهیم.

حس کردن کاهش قیمت

طی سه سال گذشته، به دلیل کاهش تقاضا و نگرانی ها نسبت به مازاد عرضه در بازار املاک و همچنین کاهش سرعت رشد اقتصادی، قیمت ملک در دبی به صورت متوسط 15 تا 20 درصد کاهش داشته است. سازندگان نیز قیمت های خود را با این شرایط تطبیق داده اند و به همین دلیل افرایش ناگهانی قیمت مصالح ساختمانی که در ماه اکتبر اتفاق افتاد، باعث شد آنها دوبار ضرر بکنند. Vijay Doshi رئیس شرکت املاک Vincitore Realty در این باره بیان کرد: زمانی که ما مشغول پروسه عقد قرارداد بوده ایم، یک افزایش ناگهانی را در قیمت فولاد، مس، سیمان، بتن  و حتی آسانسور و گچ،  در واقع همه کالا هایی که به امارات وارد شده اند، حس کرده ایم.

شرایط همه گیری جهانی (Covid-19) همچنین باعث رشد قیمت ها شده، زیرا باعث کم یاب شدن مصالح گردید. ما چاره ای جز افزایش قیمت نداریم.

تامین کنندگان کوتاه نمی آیند

همه چیز به اینجا ختم نمی شود.  Doshiمی گوید : قیمت سوخت در حال افزایش است و همه مواد خام، به خصوص فلزات هم به همین ترتیب گران تر می شوند که باعث ایجاد یک اثر زنجیره ای می شود. کانتینرهایی که برای وارد کردن کالا از کشور های دیگر استفاده می شوند به شدت کم یاب شده اند و افزایش قیمت حمل و نقل همچنین به طور مستقیم باعث گران شدن مصالح ساختمانی می شود، به همه موارد قبل اضافه شده است.

 Doshi  می گوید به همین دلیل است، که افزایش قیمت کالای نهایی (خانه های نوساز و در حال ساخت) ، اجتناب نا پذیر است.

ما درحال حاضر شاهد جهش قیمت پروژه های مسکونی دبی هستیم. وی افزود: خریداران  شرایط بازار را درک کرده و قبول می کنند.

بازار آنقدر شکننده شده که تامین کنندگان مصالح ساختمانی مجبور شده اند محافظه کارانه عمل کنند. آنها حتی حاضرند که اجناس خود را نفروشند اما از قیمت آنها کم نکنند.

“از آنجا که نمی توانیم از کیفیت ساختمان های خود بکاهیم، برای مقابله با رشد قیمت ها در بازار، با به کار بردن مصالح جایگزین، قیمت ها را بهینه سازی می کنیم تا از افزایش زیاد در قیمت ساختمان های خود جلوگیری کنیم.”

حفظ کردن واسطه ها

در واقع سازندگان، کنترل مستقیم پروژه خود را به دست گرفته اند. در اواخر سال قبل، شرکت ساخت و ساز Azizi Developments با اعلام اینکه سفارش تمام مصالح را شخصا به صورت مستقیم و بدون استفاده از هر گونه واسطه و پیمان کار انجام خواهد داد، سر و صدای زیادی ایجاد کرد. این کار برای کاهش قیمت پروژه ها و تسریع ساخت آنها انجام شد و باعث گردید این شرکت سرعت تصمیم گیری خود را افزایش داده و نهایتا باعث تثبیت هزینه های ساخت این شرکت شد.

تاثیر بر پروژه های جدید

سازندگان هنگام تصمیم گیری در مورد شروع یک پروژه جدید، باید افزایش قیمت مصالح ساختمانی را نیز در نظر بگیرند. میزان تقاضای  بالا برای خانه های لوکس به آنها این توان را می دهد که از جهش ناگهانی قیمت ها،درامان باشند ، اما بازار املاک متوسط و ارزان قیمت، به قدرتمندی بازار املاک لوکس نیست.

به نظر می رسد که سازندگان مجبور شوند تصمیمات سختی را اتخاذ کنند…