اطلاعات تماس

برگزاری نمایشگاه Expo 2020 موجب شد بخش خصوصی کشور امارات بیشترین میزان رشد را از ژوئن 2019 تاکنون داشته باشد.

بخش غیرنفتی کشور امارات خبر از افزایش چشمگیر کسب و کارهای جدید در ماه اکتبر داد که این امر ناشی از روند رو به رشد جهانگردی و افزایش مخارج در حین برگزاری Expo 2020 می‌باشد.

براساس «شاخص مدیریت خرید» (PMI) که شرکت خدمات اطلاعاتی IHS Markit منتشرمی کند( PMI مجموعه ای از شاخص های اقتصادی است که بر اساس  نظرسنجی‌های ماهیانه شرکت‌های بخش خصوصی به دست آمده)، میزان اطمینان به آینده فعالیت‌های اقتصادی، نیز افزایش قابل توجهی داشت.

میزان PMI  که در ماه سپتامبر53.3  بود، با افزایش در ماه اکتبر به 55.7 رسید. که بیشترین میزان ثبت شده از ژوئن 2019 تاکنون بوده است.

David Owen، اقتصاددان شرکت IHS Markit گفت که Expo 2020 باعث رشد بسیار خوشایندی در بخش خصوصی غیرنفتی شده است.

وی افزود: «افزایش میزان تولیدات و رشد کسب و کارهای جدید، ناگهانی بوده و بیشترین میزان از ژوئیه 2019 تاکنون را داشته است. علاوه بر این، افزایش خوش‌بینی بازار به بیشترین میزان خود از ابتدای همه‌گیری کرونا تاکنون رسیده است. در نتیجه، افزایش میزان فروش، موجب شد شرکت‌ها پیش‌بینی افزایش فعالیت اقتصادی را در 12ماه آینده داشته باشند. 

مهم‌ترین چیزی که اقتصاد کشور امارات را محک می‌زند، این است که آیا افزایش تقاضای حاصل از برگزاری Expo 2020 در ماه‌های آینده نیز تداوم خواهد داشت؟ همچنین باید منتظر مانده و   ببینیم که  این آمار مثبت؛ موجب رشد اشتغال خواهد شد؟  مخصوصاً که داده‌های اخیر نشان می‌دهند، علیرغم  افزایش فشار وارده  بر کسب و کارها،  نرخ اشتغال چندان بالا نیست»

به گفته صاحب‌نظران، Expo 2020 موجب تقویت جهانگردی و افزایش مخارج سرمایه گذاری‌ها و درنتیجه افزایش میزان فروش شده است. برخلاف فروش داخلی، سفارش‌های خارجی در ابتدای سه ماه چهارم، اندکی افزایش یافته‌اند.

 بنگاه‌های مالی عنوان کردند که  علاوه بر Expo 2020، کاهش محدودیت های همه گیری کرونا نیز به پیشرفت فعالیت های اقتصادی کمک کرده است.

با این حال، تعداد پروژه‌های انجام نشده در ماه اکتبر زیاد بوده است. در این ماه، میزان پروژه های معوقه، افزایشی پیوسته داشته که البته این افزایش نسبت به ماه سپتامبر ملایم تر بود. اگرچه بعضی از بنگاه‌های اقتصادی، به نیروی کاری خود افزودند تا از فشار بیش از حد ظرفیتشان کاسته شود، در مجموع میزان رشد اشتغال جزئی بود.

آخرین داده‌ها همچنین حاکی از کاهش کلی نرخ تورم ناشی از هزینه تولید (input cost inflation) در اقتصاد بخش غیر نفتی هستند. همچنین هزینه‌های خرید، اندکی افزایش یافتند، در حالی که هزینه‌های کارکنان برای اولین بار نسبت به ماه ژانویه دچار کاهش بوده است. بر این اساس، هزینه های کلی نسبت به پنج ماه گذشته آرام ترین روند افزایش را داشته‌اند.

از همه مهم‌تر، پیش‌بینی های مربوط به تولیدهای آینده در ماه اکتبر افزایش یافتند؛ چرا که نگرش مثبت کلی نسبت به مارس 2020 در بهترین وضعیت خود قرار داشت.