اطلاعات تماس

صنعت ساخت و ساز در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC) در سه ماه اول سال رشد چشمگیری داشته است

صنعت ساخت و ساز در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (GCC) در سه ماه اول سال 2021 بعد از افت شدیدی که به علت شیوع بیماری کرونا درسال قبل متحمل شد، به سرعت به سوی احیا شدن پیش می‌رود.

به نقل از مجله BNC Projects Journal:

شورای همکاری خلیج فارس (GCC) در سه ماه نخست سال 2021 از چندین طرح جدید پرده برداشت که ارزش کل آنها 35.6 میلیارد دلار آمریکا می‌باشد. این مبلغ برابر است با 55 درصد از هزینه کل طرح‌هایی که در سال 2020 توسط این شورا اعلام شد.

قرار است 54 درصد این پروژه‌ها با هزینه 19 میلیارد دلار، در کشور عربستان سعودی انجام شوند، درنتیجه این کشور دارای بیشترین سهم از کل پروژه‌ها می‌باشد. قطر با 21 درصد سهم از این پروژه‌ها، در رتبه دوم قرار دارد. اکثر این پروژه‌ها مربوط به تأسیسات زیرساختی (آب و برق) بوده که مبلغ 14.5 میلیارد دلار را به خود اختصاص می‌دهد و 10 میلیارد دلار نیز به پروژه‌های مربوط به صنایع نفت و گاز اختصاص داده‌شده است.

به گفته Avin Gidwani، مدیرعامل Industry Networks، که مجله BNC Projects Journal نیز توسط همین سازمان چاپ می‌شود:

کشور عربستان سعودی در حال ترسیم یک برنامه بلندمدت می‌باشد که هدف آن، به وجود آوردن تغییراتی جزئی نبوده و زیرورو کردن صنعت و اقتصاد این کشور را در پی دارد. این طرح بلند پروازانه قصد دارد که در آینده عربستان را به یک قطب صنعتی تبدیل نماید.

طبق این گزارش، ارزش بازار ساخت و ساز در کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس 2.2 تریلیون دلار تخمین زده شده و تا سه ماه اول سال 2021، 22.000 پروژه در دست احداث را شامل می‌شود.

مبلغ 823.5 میلیارد دلار از کل سرمایه موجود در بازار ساخت و ساز کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس، مربوط به پروژه‌های در دست احداث واقع در کشور عربستان سعودی بوده و 28 درصد از این پروژه‌های فعال، همچنان در مراحل اولیه می‌باشند.

Gidwani همچنین اضافه کرد:

ابر پروژه‌هایی که در عربستان سعودی در حال اعمال هستند، می‌توانند یک راه نجات برای بازار ساخت و ساز باشند. من به سرمایه‌داران پیشنهاد می‌کنم که در یکی از بازارهای این کشور سرمایه‌گذاری نمایند.

قطر دو سوم کل پروژه‌های تصویب‌شده در شورای همکاری خلیج فارس را به خود اختصاص داده است که 70 درصد این پروژه‌ها مربوط به صنعت نفت و گاز می‌باشد.

ارزش کل پروژه‌های تصویب شده توسط این شورا، در سه ماه اول امسال، 32.3 میلیارد دلار بوده و اکثر این مبلغ، مختص به دو طرح واقع در کشور قطر است. یکی از این دو طرح، پروژه ساخت چهار کارخانه تولید گاز مایع به ارزش 18.5 میلیارد دلار و طرح دیگر، پروژه ساخت تأسیسات ذخیره‌سازی و انبار گاز مایع به ارزش 2.5 میلیارد دلار می‌باشد که به گسترش میدان‌های گازی واقع در شمال این کشور اختصاص یافته است.

تعداد کل پروژه‌های تکمیل شده در سه ماه اول سال 2021 نسبت به مدت زمان مشابه در سال قبل، افت 20 درصدی داشته و ارزش کل پروژه‌های تکمیل شده در کشورهای عضو شورای خلیج فارس، 47.5 میلیارد دلار بوده است. نیمی از پروژه‌های تکمیل شده در این برهه زمانی، مختص به بخش ساخت و ساز شهری بوده و 42 درصد از این مبلغ مختص به پروژه‌های واقع در عربستان سعودی و 33 درصد نیز مختص به پروژه‌های واقع در امارات بوده است.