اطلاعات تماس

با ورود سرمایه‌گذاران جدید به دلیل قیمت‌های مناسب، بازار املاک دبی در سه ماه نخست سال بسیار موفق ظاهرشده است

در کنار افزایش حجم فروش خانه‌های درجه یک که برای سکونت افراد خریداری شده‌اند، تعداد خانه‌های درجه دو، که صرفاً برای سرمایه‌گذاری خریداری شده‌اند نیز شاهد افزایش قیمت بوده است.

اگرچه در سه ماهه نخست سال 2021 قیمت املاک به آرامی رو به افزایش می‌رفت، افرادی که تصمیم داشتند برای اولین بار صاحب خانه شوند، به دلیل مقرون‌ به‌صرفه بودن آن مجاب به خرید ملک شدند. به همین دلیل، در این بازه زمانی، نگرش سرمایه‌گذاران، نسبت به بازار املاک و مستغلات دبی خوش‌بینانه‌تر بود.

 گزارش سه ماه نخست سال شرکت املاک Allsopp & Allsopp’s، نشان می‌دهد حجم معاملات در این بازه زمانی، نسبت به سه ماه اول سال 2019، 82 درصد افزایش یافته است؛ همچنین تعداد مستاًجرانی که اجاره خود را در قالب چندین چک پرداخت می‌کنند نیز 237 درصد بیشتر شده است.

طبق این گزارش، «وضعیت بازار املاک دبی در سه ماهه نخست سال 2021 فوق‌العاده بوده است. چرا که شهر دبی به لطف سرمایه‌گذاری در زمینه واکسن و آزمایش‌های تست کرونا، به‌سرعت از قرنطینه خارج شده و خریداران مشتاقانه به‌دنبال فرصتی مناسب برای خرید ملک می‌باشند».

Lewis Allsopp مدیرعامل شرکت Allsopp & Allsopp بیان کرد، «این امر، بسیاری از مهاجران ساکن دبی را تشویق نمود تا با خرید خانه در این شهر، برای آینده خود سرمایه‌گذاری کنند و همچنین بسیاری از سرمایه‌گذاران مقیم خارج از کشور را نیز به این بازار جذب نموده است».

این شرکت پیشرو در بازار املاک، در گزارشی بیان کرده که درآمد این شرکت در سه ماه نخست سال 2021 معادل نیمی از درآمد کل آن در سال 2020 بوده است.

در این گزارش آمده است «با وجود اینکه همه‌گیری کرونا در سال 2020 شدت گرفت، درآمدی که در این سال کسب شد، نسبت به سال 2019، 19 درصد بیشتر بود».

این شرکت همچنین گزارش داد که فعالیت در تمام بخش‌های بازار افزایش یافته است.

Allsopp گفت «به نظر من در چند سال آینده، افراد بسیاری، از سایر کشورها به شهر دبی نقل مکان خواهند کرد و پیش‌بینی می‌کنم این شهر همواره یکی از بهترین مقصدها برای مهاجران باشد».

وی افزود «تا کنون نگرش خریداران نسبت به بازار ملک تا این حد خوش‌بینانه نبوده است. رهبران امارات آینده‌نگری خود را ثابت نموده و با سرعت عمل بالای خود، طرح‌هایی را در راستای بهبود شرایط شهر دبی به اجرا درآوردند. قوانین جدید صدور ویزا در این کشور باعث شده که مهاجرین با سهولت بیشتری به امارات مهاجرت کنند. همچنین تصویب قانون نوین شهروندان دو تابعیتی موجب شده جامعه مهاجران اطمینان خاطر بیشتری نسبت به اقامت در این کشور داشته باشند».

وی عنوان کرد که بازار املاک اکنون تأثیر مثبت افزایش نسبت وام به ارزش (LTV) و بهره‌های بانکی کم را حس می‌کند.

به گفته Allsopp:

نه تنها در تعداد فروش خانه‌هایی که قرار است محل سکونت افراد باشند، بلکه در حجم فروش خانه‌های درجه دو که صرفاً برای سرمایه‌گذاری خریداری می‌شوند نیز افزایش قابل ملاحظه‌ای را شاهد هستیم. زیرا خریداران متوجه شدند قیمت‌ها در برخی مناطق شهر رو به افزایش هستند. او همچنین افزود: ما شاهد افزایش تعداد خریداران خارجی هستیم که قصد نقل مکان به امارات را دارند زیرا آنها شاهد این بودند که کشور امارات با موفقیت از شرایط بحرانی ناشی از بیماری عبور کرده و همچنین به علت تصویب طرح‌های جدید مانند طرح جامع دبی 2040 (Dubai 2040 master plan) نسبت به آینده این کشور خوش‌بین هستند.

Allsopp گفت: شرکتش در حال توسعه دادن تیم فروش است زیرا تعداد خریدارانی که برای پیش‌فروش و خرید خانه به این مجموعه مراجعه می‌کنند رو به افزایش بوده و عرضه در بازار املاک غیر لوکس به شدت کاهش‌یافته است.

او گفت: «پیش‌بینی می‌کنم که این روند در طول سال ادامه پیدا کند زیرا چند مجتمع مسکونی جدید به زودی تکمیل خواهند شد و شرایط پرداخت نیز بسیار مناسب می‌باشد».

Allsopp افزود:

حتی قبل از همه‌گیری کرونا پرداخت اقساطی پرطرفدارتر بوده و شرایط قرنطینه نیز این امر را تشدید کرد. اکنون شاهد هستیم بعضی فروشندگان مانند گذشته، فقط پرداخت از طریق تعداد چک‌های کم را قبول می‌کنند اما می‌توان گفت که اکثر فروشندگان از این امر خوشحال هستند که برای رقابت با دیگر فروشندگان مجبور به قبول کردن شرایط پرداخت قسطی با تعداد چک‌های بالا هستند زیرا این امر باعث افزایش رقابت بین صاحب‌خانه‌ها و رونق بازار اجاره‌های کوتاه مدت می‌شود.

به نظر می‌رسد اکنون شرکت‌ها توان پرداخت کل اجاره طی یک چک را ندارند. شرکت Allsopp گزارش می‌دهد به دلیل اینکه افراد زیادی شغل خود را از دست داده‌اند و تحت‌فشار اقتصادی هستند، مجبورند که اجاره خود را ماه به ماه پرداخت کنند و به دنبال اجاره‌های کوتاه مدت باشند.