اطلاعات تماس

اجاره بها در دبی و شارجه تثبیت می‌شود، برخی مناطق برای اولین بار در 3 سال گذشته شاهد رشد اجاره بها بودند

اجاره نشین‌های شهر شارجه باید توجه کنند که در محله‌های مشهور شهر، اجاره بها در سه ماه اول امسال، نسبت به سه ماه چهارم سال 2020، کاهش ناچیزی داشته است.

در واقع، طبق گزارش اخیر شرکت املاک Asteco، در سه ماه اول امسال هیچ تغییر قیمتی نداشتیم و این امر در سه سال گذشته بی سابقه بوده است. در نتیجه اگر اجاره نشین‌های شهر شارجه تصمیم به نقل مکان دارند، به نفعشان است که هرچه سریع تر، با صاحب خانه جدید قرارداد منعقد کنند.

در حال حاضر اجاره بهای یک ملک دو خوابه در منطقه Al Nahda، نسبت به کیفیت ساخت ساختمان و هزینه نگهداری آن، بین 18000 تا 45000 درهم در سال می‌باشد.

قیمت اجاره یک ملک مشابه در منطقه Al Khan (Al Mamzar) بین 25000 تا 47000 و در منطقه  Al Majah  بین 22000 تا 42000 درهم امارات است.

همچنان در حال نزول

حال اگر در نظر بگیریم که قیمت اجاره ملک هیچ کاهشی نداشته ( یا حداقل در سه ماه اول سال اینطور بوده) قیمت اجاره ملک مسکونی در شارجه همچنان 13 درصد از سال قبل کمتر است. اجاره بها در عجمان نیز حدود 10 درصد نسبت به سال گذشته افت داشته است. راس الخیمه با افت 4 درصدی اجاره بها نسبت به سال قبل، کمترین کاهش را شاهد بوده است.

آیا بازار تثبیت می‌شود؟

این آمار نشان می‌دهد که بازار اجاره ملک در کشور امارات بعد از سه تا چهار سال نزول، بالاخره در حال تثبیت شدن است. دقیقا همین اتفاق در دبی نیز در حال رخ دادن است، در واقع بعضی مناطق این شهر، نه تنها افت قیمت نداشته‌، بلکه افزایش قیمت نیز داشته‌اند.

در سه ماه چهارم سال  2020 و سه ماه اول سال 2021، در محله‌های the Palm و Downtown، اجاره بها بطور متوسط 4-5 درصد رشد داشته است. این افزایش‌ها فقط مختص املاک لوکس نیستند.

طبق گزارش بنگاه‌های ملک و اجاره نشین‌ها، مجتمع‌هایی مانند the Executive Towers واقع در محله Business Bay و بعضی از آسمان خراش‌های لوکس در Dubai Marina شاهد رشد 10 درصدی و یا حتی بیشتر، اجاره بها بوده‌اند.

 به گفته یکی از اجاره نشین‌ها:

صاحب خانه‌ها قصد بالا بردن اجاره بها را داشته و مدعی هستند که صاحب خانه‌های دیگر نیز در همان برج، قیمت اجاره ملک خود را بالا برده‌اند.

اینکه در زمان بستن قرارداد جدید، بصورت غیر منتظره با یک افزایش 10 درصدی قیمت مواجه شویم، واقعا نگران کننده است.

رشد تدریجی

حتی در گزارش شرکت Asteco نیز این رشد قیمت‌ها مشهود می‌باشد. یک آپارتمان دو خوابه در Business Bay بطور متوسط 57500 تا 100000 درهم قیمت دارد و در Dubai Marina، یک ملک مشابه، میان 55000 تا 135000 درهم قیمت دارد. رشد قیمت سه ماه نسبت به مدت زمان مشابه در سال قبل، حدود 4 درصد بوده در حالی که اگر کل امسال را با کل سال قبل مقایسه کنیم، شاهد افت 7-8 درصدی قیمت‌ها خواهیم بود.

اجاره سالانه یک آپارتمان دو خوابه در محله  The Greens بین 65000 تا 110000 درهم امارات است در حالی که حتی در محله JLT، که در آن بیشترین افت قیمت در 12 ماه گذشته را شاهد بودیم، قیمت اجاره متوسط، بین 42500 و 95000 درهم بوده است.

به محله‌های مقرون به صرفه نقل مکان کنید

محله‌های Deira، International city ، Jumeirah Village و Sports City مناسب‌ترین قیمت‌ها را داشته و هنوز هیچ افزایش قیمتی نداشته‌‎اند. دلیل آن هم می‌تواند این باشد که اکثر پروژه‌های جدید در این محله‌ها، در کلاس متوسط بوده‌اند و به همین دلیل است که اجاره بها در این مناطق رشدی نداشته است.

یک آپارتمان  دو خوابه در Deira حدود 35000 تا 75000 درهم قیمت دارد در حالی که در International city یک خانه مشابه بین 35000 تا 45000 درهم ارزش دارد. این قیمت‌ها پس از یک افت 2 درصدی، که در میان ماه‌های دسامبر و انتهای ماه مارچ رخ داد، ثبت شده‌اند.

بنا به گزارش شرکت Asteco:

رشد اجاره بها در سه ماه اول سال 2021 ثابت نبوده، زیرا در بعضی مناطق شاهد افزایش قیمت بوده‌ایم در حالی که بعضی محله‌ها شاهد افت قیمت بوده‌اند و حتی در یک محله ثابت نیز بعضی املاک رشد قیمت و برخی افت قیمت داشته‌اند.

در بازار فروش املاک نیز شاهد همین وضعیت هستیم.

بازار فروش آپارتمان‌ها نیز از ابتدای سال 2021 در بعضی مناطق مانند Jumeirah Village(رشد 5 درصدی) و Dubai Sports City (رشد 5 درصدی) چه از لحاظ قیمت‌ها و چه از نظر تعداد معاملات شاهد رشد قابل ملاحظه‌ای بوده است. اما تاثیر اقتصادی بیماری کووید-19 بر بازار املاک همچنان بطور دقیق مشخص نشده است.

به نظر می‌رسد که در آینده‌ای نزدیک، همچنان بازارغیرقابل پیش‌بینی باقی مانده و امکان افزایش نواسانات (هم از لحاظ حجم معاملات و هم از لحاظ قیمت) در بازار وجود دارد.