اطلاعات تماس

شیخ محمد از طرح توسعه شهری 2040 دبی رونمایی کرد

شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، نایب رئیس و نخست‌ وزیر کشور امارات متحده عربی و حاکم دبی، طرح جامع شهری ۲۰۴۰ دبی را در روز شنبه ۱۳ مارس رونمایی کرد.

براساس این طرح، قرار است که فضاهای سبز و تفریحی و مناطق اختصاص یافته به پارک‌های عمومی دو برابر شود و 60 درصد از مساحت کل امارت به مناطق حفاظت شده طبیعی و جنگل‌های واقع در حاشیه شهرها تخصیص داده شود. به گزارش خبرگزاری دولتی WAM، چندین فضای سبز داخل شهری نیز، برای اتصال مناطق خدماتی، مناطق مسکونی، محل کار و همچنین به‌منظور تسهیل عبور و مرور عابران پیاده، دوچرخه‌ها و دیگر وسایل نقلیه سازگار با محیط زیست در سراسر شهر ایجاد خواهند شد.

مساحت زمین مورد استفاده برای هتل‌ها و فعالیت‌های توریستی 134 درصد افزایش یافته و همچنین مساحت زمین‌های اختصاص داده شده به فعالیت‌های تجاری به 168 کیلومترمربع افزایش خواهد یافت.

این طرح همچنین شامل افزایش 25 درصدی مساحت زمین‌های اختصاص یافته به امکانات آموزشی و بهداشتی و افزایش طول سواحل عمومی تا 400 درصد تا سال 2040 می‌باشد.

هدف طرح جامع توسعه شهر دبی، توسعه و سرمایه گذاری در پنج مرکز اصلی این شهر می‌‍باشد که سه مورد از آنها پیش از این ساخته شده و دو مرکز دیگر نیز در آینده احداث خواهند شد. آن دسته از مراکز که تکمیل شده‌اند شامل محله‌های تاریخی Deira (دیره) و Bur Dubai (بر دبی)، منطقه مالی شهر که Downtown (مرکز شهر) Business Bay  (بیزینس بی) را در بر می‌گیرد، مرکز هتلداری شهر که شامل Dubai Marina (دبی مارینا) و JBR است که به‌عنوان یک مرکز بین‌المللی گردشگری و تفریحی شناخته شده است. همچنین دو مرکزی که در آینده ساخته می‌شوند، شامل Expo 2020 Centre می‌باشد که محل استقرار املاک مقرون به‌صرفه و نمایشگاه‌ها، مکان‌های توریستی و بخش‌های لجستیک شهرخواهد بود و Dubai Silicon Oasis Centre (سیلیکون ولی دبی) که به‌عنوان قطب علم و فناوری عمل خواهد کرد.

برخی از اولویت‌های کلیدی طرح جامع شامل بهبود روش‌های استفاده از منابع، ساخت مناطق مسکونی دارای فضای سالم و پرنشاط که حقوق اقشار جامعه در آن رعایت می‌شود و همچنین افزایش دوچندان مساحت فضای سبز و امکانات تفریحی و پارک‌های عمومی می‌باشد.

یکی دیگر از اهداف این طرح، ترویج استفاده بهینه از زیرساخت‌های شهر دبی می‌باشد.این امر با توسعه املاک در زمین‌های خالی شهر و تشویق جامعه به استفاده از وسایل نقلیه عمومی، پیاده‌روی، دوچرخه‌سواری و وسایل نقلیه گوناگون محقق خواهد شد. علاوه بر این، پایگاه داده‌ای ساخته خواهد شد که با تسهیل فرآیند برنامه‌ریزی، دولت را در اتخاذ تصمیمات لازم یاری کند.

این طرح همچنین به دنبال ارائه راه‌حل‌های جدید برای دستیابی به سیستم حمل‌ونقل پایدار و انعطاف پذیر و تقویت فعالیت‌های اقتصادی و جذب سرمایه گذاری‌های خارجی در بخش‌های جدید می‌باشد. اهداف دیگر آن، شامل تقویت پایداری زیست محیطی، حفاظت از میراث فرهنگی و تاریخی امارات و همچنین اصلاح قوانین و شیوه مدیریت کشور است.

این طرح جامع جدید هفتمین طرح از نوع خود بوده که از سال 1960 در امارت تصویب شده است. بین سال‌های 1960 تا 2020، جمعیت دبی 80 برابر شده و از 40000 نفر در سال 1960 به 3.3 میلیون تا پایان سال 2020 رسیده است. ساکنین دبی شامل 200 ملیت می‌باشند و همچنین مساحت شهر امارت در این مدت از مقدار اولیه خود که 3.2 کیلومترمربع بود، 170 برابر بیشتر شده است.

هدف این طرح اثبات توسعه شهری امارت در آینده است؛ بنابراین بر استفاده از فضاها و توسعه مناطق شهری موجود تمرکز خواهد داشت. مراکز خدمات یکپارچه با امکان دسترسی آسان، در سراسر دبی ایجاد خواهند شد. هدف دیگر آن افزایش کیفیت زندگی شهری و درعین‌حال افزایش تراکم جمعیت در اطراف مراکز اصلی حمل‌ونقل عمومی است. انتظار می‌رود تعداد ساکنین دبی از 3.3 میلیون نفر در سال 2020 به 5.8 میلیون نفر تا سال 2040 افزایش یابد، در حالی که جمعیت شهر در ساعات کاری از 4.5 میلیون نفر در سال 2020 به 7.8 میلیون نفر در سال 2040 افزایش خواهد یافت (بسیاری از افرادی که در دبی مشغول به کار می‌باشند، ساکن این شهر نبوده و فقط در ساعات کاری رفت و آمد می‌کنند).

این طرح جامع، دسترسی عادلانه به امکانات، خدمات و فرصت‌ها را در سراسر شهر برای فراهم خواهد کرد. این طرح، مناطق شهری را از لحاظ جمعیت، دسته بندی کرده است. بزرگترین قسمت این دسته بندی، «امارت» (emirate) می باشد که خود، شامل 5 «منطقه کلان شهری» است. این مناطق کلان، در اطراف مراکز پنج گانه اصلی شهر و با جمعیتی در حدود 1 تا 1.5 میلیون نفر ساخته شده اند. در مراحل بعدی این دسته بندی، «بخش های چندمنظوره» با جمعیت 300 تا 400 هزار نفر، «بخش ها» با جمعیت 70 تا 125 هزار نفر، «ناحیه ها» با جمعیت 20 تا 30 هزار نفر، «شهرک ها» با جمعیت 6 تا 12 هزار نفر و در نهایت، «محله ها» با جمعیت 2 تا 4 هزار نفر قرار دارند.

بر اساس این دسته‌بندی، زیرساخت‌ها و سیستم‌های حمل‌ونقل، توزیع انرژی و خدمات دولتی و امکاناتی مانند بیمارستان‌ها، مدارس، مراکز خدماتی و مراکز تفریحی در سراسر دبی برنامه‌ریزی خواهند شد.

همچنین قرار است که طرح توسعه شهری موسوم به Hatta Development Plan، که هدف آن ارائه یک چارچوب کلی برای توسعه همه جانبه منطقه است، با طرح کلی توسعه 2040 ادغام شود.

طرح توسعه که با مشارکت بخش خصوصی انجام خواهد شد، گردشگری را در این منطقه ارتقا می‌دهد.

شیخ محمد بیان کرد طرح جامع جدید، بهترین کیفیت زندگی و بالاترین استانداردهای زیرساخت‌ها و امکانات شهری را در جهان، برای ساکنین امارات به ارمغان خواهد آورد.

شیخ محمد اظهار کرد:

با الهام از بهترین شیوه‌های جهانی و تطبیق آنها با نیازها و الزامات محلی، ما یک مدل توسعه ایجاد کرده‌ایم که بهترین کیفیت زندگی ممکن را ارائه داده و شرایط را برای رفاه پایدار فراهم می‌کند.

اولین طرح جامع در سال 1960 شامل پروژه‌هایی مانند افتتاح پل آل مکتوم و فرودگاه بین‌المللی دبی بوده است. طرح دوم که در سال 1971 رونمایی شد، شامل ساخت بندر جبل علی و Trade Centre (مرکز تجارت) طرح جامع سوم که در سال 1985 راه‌اندازی شد، شامل افتتاح خطوط هوایی امارات و اولین منطقه آزاد در جبل علی، طرح جامع چهارم که در سال 1995 به نمایش گذاشته شد، شامل ساخت مرکز مالی بین‌المللی دبی، Palm Jumeirah و مرکز فضایی محمد بن راشد بود.

 و طرح جامع شهری پنجم در سال 2008 ، زمانی که جمعیت دبی 1.5 میلیون نفر بود، راه اندازی شد و شامل افتتاح متروی دبی، فرودگاه آل مکتوم در Dubai South و ساخت «ترمینال 3» فرودگاه بین‌المللی دبی بود. برنامه ششم که در سال 2012 رونمایی شد شامل افتتاح کانال آب دبی، پارک خورشیدی محمد بن راشد آل مکتوم و همچنین راه‌اندازی پروژه «موزه آینده» بود.