اطلاعات تماس

کشور امارات جایگاه سوم فهرست بازارهای برتر در زمینه‌ی «خانه‌های برند» را کسب کرد.

در آخرین گزارش شرکت Savills درمورد «خانه‌های برند» (خانه‌هایی مجلل که با همکاری برندهای معروف تجاری و با استفاده از نام تجاری آنها ساخته شده‌اند)، کشور امارات بعنوان سومین بازار در زمینه‌ی این نوع خانه‌ها شناخته شد.

براساس این گزارش، ایالات ‌متحده با داشتن نزدیک به 200 مجتمع مسکونی برند، جایگاه نخست رتبه‌بندی را کسب نموده و تایلند و امارات با به ترتیب، 42 و 39 مجتمع تکمیل شده، در جایگاه دوم و سوم قرار دارند.

جایگاه نخست شهر دبی در جهان

دبی، میامی و نیویورک، سه شهر برتر جهان در زمینه‌ی مجتمع‌های مسکونی برند هستند. بر اساس این گزارش، بازار املاک مجلل، جایگاه خود را در این شهرها تثبیت کرده و طیفی از خریداران داخلی و خارجی را به خود جذب می‌کند.

Swapnil Pillai، معاون بخش تحقیقات شرکت Savills خاورمیانه گفت: مزیت شهر دبی آن است که تعداد قابل توجهی از پروژه‌های برندهای جهانی و سازندگان داخلی را در خود جای داده است. این امر موجب شده تا خریداران، طیف متنوعی از خانه‌ها را در اختیار داشته باشند.

وی افزود: «در بازارهای مسکن پررقابت، خانه‌های برند، خود را از سایر انواع خانه‌ها متمایز می‌کنند. برندها، تخصص در طراحی و برتری خود در بازاریابی را برای این خانه‌ها به ارمغان می‌آورند که این امر موجب افزایش مشتریان و بهای خانه‌ها می‌شود».

پرطرفدار شدن خانه‌های برند

در سطح جهانی، حوزه فروش خانه‌های برند، در طول یک دهه گذشته 320 درصد افزایش یافته است. امروزه درهای 580 مجتمع برند با داشتن 100،000 واحد مسکونی بر روی ساکنین باز است.

بر اساس گزارش Savills: «پیش‌بینی می‌شود تا سال 2026 تعداد مجتمع‌های مسکونی برند، دو برابر حال حاضر شده و از عدد 900 بگذرد. علاوه بر این، در سال 2021، تعداد برندهایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند از عدد 69 در سال 2011، به عدد 133 رسید».

در چند سال آینده، ایالات متحده، مکزیک و امارات متحده عربی از نظر تعداد مجتمع‌های مسکونی برند که جدیدا در دست احداث هستند، پیشتاز خواهند بود.همچنین در این گزارش افزود: مصر نیز در حال تبدیل شدن به منطقه‌ای مهم است. پیش‌بینی می‌شود که تعداد خانه‌های برند این کشور تا سال 2024 بیش از دو برابر حال حاضر شود.

Riyan Itani رئیس شرکت جهانی مشاوره توسعه املاک Savils گفت: در سال 2021 شاهد گسترش مداوم حوزه خانه‌های برند در جهان بوده‌ایم. در نتیجه، نرخ رشد این خانه‌ها که در مدت 10 سال 170 درصد بود، تنها در مدت امسال به 230 درصد رسیده است.

وی افزود: «این آمار نشان‌دهنده‌ی مدل اقتصادی منسجم و سودآوری است که مبنای ساخت خانه‌های برند می‌باشد. شرکت‌های هتلداری در حال کار بر روی ایده‌های جدید در زمینه‌ی ساخت خانه‌های برند بوده و درصدد تقویت بخش توسعه مسکن خود هستند».

وی خاطرنشان کرد: «در همین حال، تعداد بی سابقه‌ای از برندهای هتلداری و غیرهتلداری در تلاش‌اند تا معیارهای برند خود را مشخص کرده و اسناد قراردادها و رویکرد عملیاتی خود در ورود به بازار را سازماندهی کنند.

شتاب گرفتن روند توسعه برندهای تجاری

طبق گزارش Savils، برندهای تجاری به‌سرعت در نقاط دیگر جهان گسترش یافته‌اند؛ بخصوص در منطقه آسیا- اقیانوسیه و خاورمیانه که رشد اقتصادی و افزایش ثروت ملی موجب این گسترش شده است.

بازار خانه‌های برند، در طول یک دهه گذشته به‌طور چشمگیری گسترش یافته است. این بازار که در گذشته بطور کامل تحت سلطه برندهای هتلداری بود، امروزه تغییر یافته و به سمت ترکیبی از برندهای هتلداری و غیر هتلداری (برندهایی که با سبک زندگی مردم سروکار دارند) پیش رفته است.

براساس این گزارش،« با این که در حوزه فروش املاک برند، از گذشته تاکنون، برندهای مجلل حرف اول را زده‌اند، مناطقی مانند کره جنوبی، ایالات متحده، امارات متحده عربی و مالزی پروژه‌های غیر برند متعددی را در دست احداث دارند ».

در حوزه‌ی شرکت‌های مادر نیز شرکت Marriott جایگاهی که از سال 2002 در اختیار دارد را حفظ نموده و همچنان با اطمینان خاطر در صدر رتبه‌بندی قرارگرفته است. با این حال، شرکت‌های تازه واردی هم در بازار به چشم می‌خورند  و شرکت‌های شناخته شده نیز از لحاظ حوزه فعالیت و مکان شرکت مادر، گسترش یافته‌اند.

بعنوان مثال، شرکت Accor در سال 2021 نسبت به سال گذشته با افزایش رتبه، از جایگاه ششم به پنج رسید. این شرکت در سال‌های اخیر، حضور پررنگ تری در بخش خانه‌های برند پیدا کرده و تعداد قابل توجهی پروژه را در دست احداث دارد.