اطلاعات تماس

به گفته متخصصین، بازار املاک و مستغلات کشور امارات در 18 ماه آینده، تحول چشمگیری خواهد داشت.

به دلیل اقدامات دولت، بازار املاک و مستغلات کشور امارات به معنای واقعی، تحول یافته است. به گفته‌ی کارشناسان، با افزایش آمار خرید خانه پیش‌بینی می‌شود که این روند رو به رشد بازار برای 12 تا 18 ماه آینده تداوم داشته باشد.

الکساندر دیویس (Alexander Davies)، مدیر ارشد بازرگانی هلدینگ املاک و مستغلات «دبی هلدینگ» (Dubai Holding)، روز یکشنبه در اجلاس املاک و مستغلاتCityscape Global گفت: «در شهر دبی و کشور امارات، اقدامات زیادی در حال انجام است تا مدت اعتبار اقامت در این کشور افزایش یابد و این موضوع برای شرکت‌های توسعه املاک و مستغلاتی مثل ما بسیار مهم است. همان‌طور که دیده‌ایم این امر، موجب تحول یافتن بازار املاک و مستغلات شده است».

وی افزود:« بازار به معنای واقعی متحول شده است و از نظر مؤلفه‌های بنیادی وضعیت خوبی دارد».

دولت امارات در طول یک سال گذشته اقدامات متعددی را برای حمایت از اقتصاد این کشور به کارگرفته است. از جمله این اقدامات می‌توان به ویزای مخصوص  بازنشستگان، ویزای متخصصین دورکار و طرح افزایش مدت اعتبار ویزای طلایی به 10 سال، اشاره کرد.

دولت امارات همچنین قانون شرکت‌های تجاری کشور را بازبینی کرده و پیش‌نیاز شرکت‌های واقع در خاک امارات برای داشتن سرمایه‌گذار اماراتی را لغو کرد تا سرمایه‌های خارجی را جذب کند.

افزایش چشم‌گیر تقاضا در بازار و اقدامات تشویقی و حمایتی دولت، باعث رشد فعالیت‌های اقتصادی شده‌ است و همین امر موجب شده بازارهای املاک و مستغلات ابوظبی و دبی، بطور چشم‌گیری تحول یابند.

بر اساس آمار وب‌ سایت Property Finder، در هشت ماه نخست امسال، 37،537 معامله فروش ملک به ارزش 88.12 میلیارد درهم (23.99 میلیارد دلار) در دبی به ثبت رسیده است. این میزان نسبت به‌ کل سال گذشته، 22.61 درصد افزایش داشت.

طبق آمار شرکت مشاورین املاک CBRE، درهشت ماه نخست امسال، قیمت املاک مسکونی در دبی به‌ طور متوسط 4.4 درصد افزایش یافته است که بیشترین میزان افزایش از فوریه 2015 تاکنون می‌باشد.

گزارش CBRE اشاره داشت که قیمت املاک مسکونی در ابوظبی در سال جاری و تا ماه آگوست، 2.2 درصد افزایش یافته و در سه ماه سوم 2021، معاملات املاک به ثبت رسیده در شهر ابوظبی، ارزشی معادل 16.2 میلیارد درهم داشته است.

دنیا فادی (Dounia Fadi)، مسئول ارشد عملیاتی در کارگزاری املاک Berkshire Hathaway Home Services Gulf Properties به روزنامه The National گفت: «تمایلات بازار تا کنون بسیار مثبت بوده است».

وی افزود: « نه تنها تمایلات بازار، بلکه آمار و ارقام آن نیز مثبت بوده و از زمان سه‌ ماهه چهارم سال 2020 روندی رو به رشد داشته‌ اند و تا کنون رشد پایداری را شاهد بوده‌ایم. این ارقام پیشرفت نا متعارفی نداشته و با تقاضایی که در بازار شاهد هستیم، مطابقت داشته‌اند».

دنیا فادی اظهار نمود: «افراد زیادی در کشور به دنبال خرید ملک هستند. نرخ‌های وام مسکن، امیدبخش بوده و در طول 12 تا 18 ماه آینده، بازار ملک وضعیتی صعودی خواهد داشت».

وی گفت: «افزایش تقاضا به دلیل عملکرد مثبت دبی و کشور امارات در مدیریت و مهار همه‌گیری ویروس کرونا  بوده و مردم بسیاری از اروپا، آمریکا، هند و آفریقای جنوبی به امارات نقل مکان کرده‌اند. دلیل مهاجرت مردم به این کشور، این است که درآن احساس امنیت می‌کنند و همه‌گیری ویروس کرونا در امارات به‌خوبی مدیریت شده است».

در کشور امارات که دومین اقتصاد بزرگ دنیای عرب است، در طول چند هفته گذشته، کم‌تر از 100 مورد ابتلا به ویروس کرونا در روز به ثبت رسیده ‌است. این کشور با هدف پیشگیری از گسترش همه‌گیری این ویروس، سرعت برنامه واکسیناسیون خود را افزایش داده است.

بر اساس آمار رسمی، از ابتدای سپتامبر گذشته تاکنون، بیش از 21.3 میلیون دوز واکسن تزریق شده است.

خانم فادی همچنین بر اهمیت توجه به توسعه پایدار در پروژه‌های جدید تأکید کرده و گفت: تنها یکی از پروژه‌های در حال ساخت در دبی، بر اساس انرژی‌های تجدید پذیر ساخته شده و «تقاضا برای چنین پروژه‌هایی زیاد است».

وی عنوان کرد:«در این بخش (توسعه پایدار) به عرضه بیشتری نیاز داریم و بعد از اجلاس تغییرات آب ‌وهوایی سازمان ملل متحد (Cop26)، همه دولت‌های شرکت کننده سوگند یاد کرده‌اند که در این بخش فعالیت ‌های بیشتری انجام دهند». وی همچنین گفت، طرح جامع توسعه شهر دبی، گامی درست در جهت افزایش فضای سبز در کشور امارات است.

در ابتدای امسال، شیخ محمد بن راشد، نایب‌رئیس امارات متحده عربی و حاکم دبی، پیشنهاد طرح بازبینی در چشم‌انداز شهری کشور امارات را مطرح کرد که موجب می‌شود مناطق مسکونی، اقتصادی و تفریحی و همچنین ذخایر طبیعی این کشور تا سال 2040 افزایش چشمگیری پیدا کنند.

بر اساس این طرح، مناطق اختصاص یافته به فعالیت‌های اقتصادی و تفریحی تا 1.5 برابر افزایش یافته و طول سواحل در 20 سال آینده، 400 درصد گسترش خواهد یافت.